středa 31. května 2017

Odborné praxe v zahraničí – program Erasmus+

Jmenuji se Dominik Kadera, a když jsem jel na stáž, bylo mi osmnáct. Kolik mi je teď, to záleží na tom, kdy si to čtete. A teď už vážně.

Nabídku stáže v zahraničí na tři týdny nám škola dala s opravdu velkým předstihem, to proto, aby se to stihlo všechno zařídit. Už tenkrát jsem si říkal, že by to mohla být super zkušenost a rozhodl jsem se, že to zkusím. Celý projekt tedy organizovala naše škola, SPŠE V Úžlabině a program Erasmus+. Proběhlo několik výběrových procesů, měli jsme například pohovory o tom, co bychom na praxi chtěli dělat a také jsme museli absolvovat několik hodin přípravných kurzů, kde jsme řešili, co nás bude na praxi čekat a také jsme tam řešili například cíle výletů, které na praxi podnikneme o víkendech.

Ve škole proběhlo několik informačních schůzek a asi dva týdny před odletem jsme dostali peníze z grantu. Protože jde o dotace z Evropské unie, dostali jsme částku v eurech. Nedostali jsme všechny peníze hned, část z grantu byla rovnou použita na zaplacení ubytování a letenek, abychom se o to nemuseli starat my. Dostali jsme tak, v případě skupiny Birmingham, osm set euro na tři týdny, z čehož jsme si měli platit dopravu, jídlo, pití a ostatní výlohy spojené s pobytem.

Letadlem jsem hodně dlouho neletěl, takže už samotná cesta do Británie pro mě byl zážitek. Měli jsme výhodu, že Birmingam a Prahu spojuje přímá linka, takže jsme nemuseli někde přestupovat nebo čekat na jiné dopravní spojení. Přiletěli jsme do Anglie v neděli, krátce po jedné hodině. Na letišti nás vyzvedli zástupci místní agentury Placements Praktikum, která pro nás zajišťovala zaměstnání a ubytování v místě, nejprve nás zavezli na náš první nákup a poté na koleje. Bydleli jsme na patře se dvěma dalšími studenty, kteří studují na Solihull College. Tam jsme také byli ubytováni.

První den nás odvezli do práce autem a představili nás našim šéfům. Má praxe ve společnosti Double Your Success se skládala ze dvou stěžejních úkolů. V prvním týdnu si mne můj šéf, pan Deepak Pathak, chtěl nejprve trochu otestovat, a tak jsem dostal jako zadání sestavit společnosti nové webové stránky. Přáním zaměstnavatele bylo, aby stály na redakčním systému WordPress a mohl je tak lehce spravovat bez nutnosti umět programovat. Po tom, co jsem s ním prokonzultoval jeho požadavky, došli jsme ke zvolení šablont Divi. Protože mám s prací v tomto redakčním systému již nějaké zkušenosti, bylo pro mě docela jednoduché rozběhnout si na lokálním serveru na mém notebooku instalaci WordPressu. Poté jsem nasadil šablonu a sestavil jsem takzvaný Mockup, neboli grafický návrh bez konkrétního obsahu, zkrátka jen designovou podobu stránky. Také jsem musel nainstalovat několik pluginů, například na vyskakovací okna anebo formuláře.

Pan šéf byl s mou prací spokojen a několikrát jsem si vyslechl, že ho těší moje pracovní nasazení, což mi udělalo radost. Po tom, co byla tato šablona připravená, musel jsem ji nahrát ze svého lokálního serveru na hosting firmy. Dostal jsem přístup k ControlPanelu, což je webové administrační rozhraní hostingu, vytvořil jsem si novou složku v cestě /new a přes FTP připojení překopíroval soubory redakčního systému. Také jsem musel přemigrovat databázi, takže jsem si přes ControlPanel založil nového uživatele, vytvořil odpovídající databázi, přidělil práva a přemigroval databázi. Tím byla moje práce na WordPressu víceméně ukončena a čekalo se na dodání obsahu ze strany firmy.

Byl jsem tedy pověřen dalším úkolem, na kterém jsem pracoval až do konce praxe. Byla to takzvaná Quizová aplikace, kde si pan šéf přeje zveřejňovat různé kvízy, zdarma i placené, případně vyžadující email nebo zobrazující reklamy podle potřeby, které se nějak týkají například jeho kurzů. Pro tuto aplikaci jsem žádný redakční systém použít nemohl, protože tato řešení jsou celkem specifická a tak jsem ji musel napsat od základu od prázdného souboru. Pro zpracování výsledku jsem hojně využil framework Laravel, který jsem si zvolil kvůli jeho flexibilitě a možnostem využití, a také pro mne byla výzva naučit se pracovat s něčím novým, protože tento framework jsem se chtěl již delší dobu naučit, avšak teprve teď jsem na to měl opravdovou příležitost.

Dále jsem také využil a zdokonalil mou znalost jazyků HTML5, CSS3, JavaScript a PHP, které jsem kombinoval při tvorbě stránek. V neposlední řadě jsem také používal databázi MySQL, ke které jsem přistupoval terminálově i přes grafické rozhraní. Velkou výhodou pro mě bylo lokální zpracovávání mých výsledků na systému Linux Antergos, kde jsem si mohl bez toho, abych potřeboval rychlý internet, velmi svižně provádět ladění mojí aplikace. Musel jsem tedy také využívat příkazy pro linuxový terminál. Do webových stránek jsem pro lepší přehlednost a celkovou hladkost prostředí zakomponoval také designový css framework Materialize, který mi velice usnadnil celkové grafické zpracování a skládání jednotlivých komponent do sebe.

Celý projekt jsem verzoval pomocí verzovacího systému GIT, pro který jsem si u providera BitBucket.org založil soukromý repozitář a postupně jsem tam přidával změny, které jsem na stránkách prováděl. Když byla aplikace v první funkční betaverzi, bylo načase ji přesunout i na živý server, aby se dala testovat i na dálku a ne jen na lokálním serveru. Z prostředí ControlPanel2 jsem založil novou MySQL databázi a přiřadil do ní patřičného uživatele. Poté jsem přemigroval databázi a připojil se ke vzdálenému serveru přes SSH protokol. Vyměnil jsem sis SSH klíče se svým git účtem a spustil klonování projektu. Od té doby jsem mohl změny v projektu lehce přepisovat příkazem git push, avšak databázi jsem musel migrovat ručně. Také jsem nastavoval subdoménu a upravoval soubor .htaccess tak, aby se nedalo dostat k souborům přes /cestu.

V posledním týdnu jsme začali takzvaně balíčkovat aplikaci. Mým úkolem bylo vytvořit instalátor, který aplikaci nainstaluje na daný server. Strávil jsem spoustu času nad tím, aby řešení bylo co nejuniverzálnější.

Co se týče programování a praxe celkově, myslím si, že mi to dalo strašně moc věcí. Díky svému šéfovi jsem se naučil vnímat, jak vidí stránky uživatelé, protože z pohledu backenďáků jsou některé prvky skvělé, ale pro uživatele naprosto nepoužitelné nebo naopak. Dostával jsem od něj spoustu návrhů na zlepšení, takže jsem musel zpracovávat jeho připomínky, získal jsem taky trošku rozhled, jak to chodí na trhu s webovými aplikacemi. Programování jsem si určitě zlepšil, naučil jsem se používat v daleko větší míře objekty, MVC, zlepšil jsem si znalost hned několika programovacích jazyků, které jsem v průběhu praxe používal.

Ze života v Británii jsem si také odnesl hodně. Britové jsou většinou velmi milí lidé, i když se samozřejmě najdou i opačné případy. Poznal jsem, jaké to je, když se člověk musí starat tři týdny sám o sebe, vařit si, nakupovat, uklízet, vypravovat se a tak podobně. Nikdy předtím jsem nic podobného nezažil a jsem velice rád, že jsem si mohl něco takového vyzkoušet. Poznal jsem, jak funguje život tady v cizí zemi, co tu lidé dělají, jak se stravují a podobně a v neposlední řadě jsem si také zlepšil svou angličtinu, protože mluvená forma je něco úplně jiného, než ta psaná, kterou se pořád učíme. Naučil jsem se tak několik nových obratů, spojení, co říkat kdy a tak podobně, což je opravdu skvělá zkušenost do budoucna.

Na výletech jsme byli například ve Stratfordu nad Avonou, nebo také v ThinkTanku, což je něco jako česká iQlandia v Liberci, akorát že je v Birminghamu a o kousek menší. Navštívili jsme také místní park, kde se Tolkien inspiroval při psaní trilogie Pán Prstenů. Stavili jsme se také v centru BBC pro návštěvníky, kde jsou vystavené rekvizity ze seriálu Doctor Who, který tato televize produkuje. Jakožto velký fanoušek Doktora jsem si vážně přišel na své. Nemohli jsme vynechat návštěvu obchodních domů The Mailbox a Bullring, jakožto i procházku po městě.

Kdybych to měl shrnout opravdu všechno, jsem velice rád, že jsem se mohl podobného projektu zúčastnit. Uteklo to strašně rychle a tak doufám, že to nebylo naposled.


Dominik Kadera, L3.D

úterý 16. května 2017

Exkurze do IQ Landie v Liberci

Ve středu 12. 4. 2017 jeli žáci naší třídy E1.A a třídy E1.B na exkurzi do známé IQ Landie v Liberci. V 8:00 ráno jsme odjížděli dálkovým autobusem od budovy školy. Cesta tam i zpět nám trvala přibližně dvě a půl hodiny. Po příjezdu do Liberce mírně pršelo, ale to nám při prohlídce areálu vůbec nevadilo. Po příchodu do budovy jsme si odložili věci, dostali potřebné informace, rozdělili jsme se na skupinky a začali jsme si prohlížet jednotlivé expozice ve všech patrech budovy. Většině studentů se líbilo první patro, které se nazývalo Planetárium. Hned všechny zaujal simulátor otáčení se ve vesmíru. Zajímavé bylo i patro přírodovědné, na přírodní katastrofy atd. Pár z nás se sešlo ve třetím patře u klavíru a zahrálo si na něm. Ve 12:30 nám začala chemická show. Bylo to velmi zábavné a někteří byli pozváni asistovat při pokusech jako pokusní králíci. Ve tři hodiny odpoledne, mírně unavení ale plni dojmů a zážitků, jsme se vraceli ke škole.





Matyáš Vybíral, E1.B

čtvrtek 4. května 2017

Girls Day 2017

Interaktivní den otevřených dveří pro dívky ve firmách, které působí v oblasti vědy a techniky, proběhl ve čtvrtek 27. dubna. I do letošního ročníku akce se zapojila řada renomovaných firem a vysokých škol, které patří k lídrům v oborech, jako jsou IT, komunikační technologie, stavebnictví a architektura a další.



Celý program akce byl interaktivní a zahrnoval představení firmy, pracovní náplně vybraných zajímavých pozic s možností diskuse přímo s lidmi z firmy, prohlídku firmy resp. ukázku určité praktické činnosti přímo ve firmě. Dívky z naší školy navštívily firmu Vodafone.

Letos jsem se samotné akce nezúčastnila, ač jsem ji jako vždy mezi dívkami propagovala a s organizátory řešila všechny potřebné náležitosti, takže si přečtěte, jak celý den vnímaly samy dívky. 

Lenka Suchánková


Když jsme se všechny sešly, uvítala nás milá paní, která nás poté zavedla do jejich hlavní místnosti pro hosty. Tam jsme dostaly snídani. Jídlo bylo fakt dobré. Po nějaké době tam přišly i holky z jiných škol a program začal.

Nejprve nám jedna paní z vedení vyprávěla svůj příběh o tom, jak a kde pracovala, říkala nám svoje poznatky, a co všechno zažila.



Potom nás provedli po celé firmě, ukazovali nám, kde odpočívají, kde mají kanceláře, posilovnu atd.

Když byla prohlídka u konce, zaměstnanci firmy nám přednášeli prezentace a vysvětlovali, jak vlastně síť (Vodafone) funguje. Také nás vzali i na střechu a mohly jsme si prohlédnout vysílače.

Pak jsme se vrátili a zaměstnanci nám ukazovali nejnovější telefony, které ještě ani nejsou v prodeji. Přišla dokonce i paní z Čilichili, která nám vyprávěla, jak Vodafone a Čilichili souvisí.

Na konci jsme my dívky dostaly krátký kvíz, po jehož dokončení jsme obdržely moc hezké dárky - třeba termosku, powerbanku, tričko atd. Byl to moc hezký den a myslím, že jsme si to všechny užily.

Nikola Hladečková, I1.D


Mně se akce velice líbila. Proběhla prezentace různých gadgetů, chytré město, chytrá lampa. Také jsme se dostaly na střechu budovy k anténám. Poslechly jsme si přednášku úspěšných žen ve sféře technologií.

Ukázali nám několik oddělení firmy a popsali práci specialistů. Viděly jsme i prezentaci časopisu Čilichilli.

Celkově se mi program dne líbil. Pocítila jsem atmosféru firmy.

Hlavní cíl celé akce spočívá v popularizaci technologií mezi dívkami a důkaz, že tato sféra není jen pro muže. Je to super myšlenka a souhlasím s ní. Děkuji za příležitost zažít tuto akci.

Ariuna Minganova, I1.D


Dne 27. 4. jsem se zúčastnila společně s ostatními spolužačkami akce Girls Day, která se konala ve firmě Vodafone. Akce se zúčastnily i dívky z ostatních škol.

Hned brzy ráno jsme byly přivítané snídaní. Následně jsme si prohlédly několik zajímavých míst ve firmě, například odpočinkovou místnost nebo posilovnu. Pak jsme měly možnost se podívat na vysílače, které jsou rozmístěny na střeše Siemensu nedaleko od Vodafone. Na střeše byla celkem zima, ale i tak jsme si tam udělaly společnou fotku.



Poté nás čekal návrat do Vodafonu a úplně nakonec soutěž o zajímavé ceny. Náš tým dokonce vyhrál druhé místo.

Myslím, že to je úžasná zkušenost a skvělý zážitek, já jsem si akci rozhodně užila.

Natálie Kuklíková, I2.B


Dne 27.5 jsme se zúčastnili návštěvy Firmy Vodafone v zájmu Girls Day.

Po příchodu do firmy jsme se řádně najedli a šli jsme si prohlídnout prostory firmy. Jakmile byla prohlídka u konce, všichni jsme se sešli a vyčkali na příchod jedné ženy z nejvyššího postavení u Vodafone. Ta nám pověděla o své kariéře a povzbudila nás do budoucna. Po ukončení rozhovoru jsme šly do promítačky a tam absolvovaly pár přednášek.

První přednášející nám popsala a vysvětlila podstatu sítě (přednáška se mi velice líbila a odnesla jsem si z ní zajímavé poznatky). Po přednášce jsem se šli podívat na antény na střeše Siemensu.

Při druhé přednášce jsme si mohli osahat nejnovější modely telefonu a chytrých věcí (od hodinek až po chytré lampy).

Poslední přednáška byla o časopisu ČILIČILI, se kterým Vodafone spolupracuje.

Ke konci našeho dne nechyběla ani menší soutěž o zajímavé produkty.

Příští rok se bude konat další Girls Day, tak nezapomeň přijít i ty, jelikož mně se letošní Girls Day velice líbil (samozřejmě jako každý rok).

Veronika Moravcová, I3.B


Ve čtvrtek 27. dubna 2017 jsme byli na GirlsDay ve Vodafonu. Uvítali nás dobrou snídaní, po která jsme si prohlédli budovu, včetně nástěnky s vysoce postavenými ženami a lidmi, kteří dělají něco navíc, a posilovny. Poté jsme si prohlédly místnost pro domlouvání obchodů. Byla zajímavá, polovinu místnosti zabírala přednášková místnost zajímavého tvaru.



Dále nám ukázali chytrou lednici, chytrou lampu a model chytrého města s autíčky na dálkové ovládání. Po krátké přednášce o tom, jak funguje volání a internetová síť, jsme se šli podívat na vedlejší budovu na vysílač. Následovala svačina a další přednášky. Viděly jsme nové mobily a časopis.

GirlsDay se mi líbil, chovali se k nám mile, snídaně byla moc dobrá a nemusely jsme se učit. Budova byla hezká a panovala v ní příjemná atmosféra.

Kateřina Hrdličková, L1.E


Dne 27. dubna jsem měla možnost společně s dalšími pěti slečnami zúčastnit se dne nazývaného Girls Day. Celý den se odehrával v celosvětové telekomunikační společnosti Vodafone. Byly jsme přivítány příjemnou snídaní a prohlídkou několika designově krásných místností. Celá budova působila uklidňujícím dojmem. Poté nás svěřili do rukou viceprezidentky EBU Jany Žurkové. Dozvěděli jsme se o jejích začátcích v práci a následnému úspěchu. Následovalo několik prezentací a povídání o firmě, kde jsme měly možnost dozvědět se nové věci. S krátkým venkovním přestupem jsme se ocitly v budově, na které byl umístěn vysílač. Další pracovník nám dále ukazoval, jak vysílače fungují. Ještě před naším odchodem z vysílače jsme vylezly po žebříku do nejvyšší možné úrovně, kde nám byly vysílače podrobně představeny. Po návratu do první budovy nám povídaly ženy, které jsou ve firmě důležité. Samozřejmě zde nepracují jen ženy, představili se nám také muži, kteří nám poté ukazovali různé mobilní telefony velmi často prodávané na trhu, i nové, které se ještě neprodávají. Celý tento nádherný den byl zakončen malým kvízem. Všechny jsme si odnesly nějaké dárečky a vítězky kvízu dostaly i něco navíc.

Natálie Mitášová, L1.E

Úspěch našich žáků v krajském kole SOČ

V pondělí 24. 4. 2017 naši studenti již tradičně uspěli v krajském kole SOČ. V kategorii Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace vybojoval 1. místo (v nemalé konkurenci) a do celostátního kola postupuje Jan Šlehofer z E1.B s prací Pájecí stanice do auta pro polní techniky, který komisi naprosto okouzlil nejen svou prezentací a vlastním výrobkem, ale i vystupováním, hlubokými odbornými znalostmi a pohotovými odpověďmi na dotazy.



V téže kategorii vystoupil i Tomáš Hančl z E3.A, který se svou zajímavou prezentací práce Inteligentní parkoviště s propracovaným modelem, který komise obdivovala a ocenila i jako vhodný výukový model, obsadil čtvrté místo. Budeme držet palce do příštího roku!

V kategorii „Informatika obsadil 3. místo Marek Šefl z I4.C a Richard Šimeček z E2.A s týmovou prací „KeepCUBE, systém automatizace domácnosti. K dalším autorům - členům týmu - patří Dominik Kadera z L3.D, Ondrej Telka z E2.A, Dominik Dosoudil a Narek Vardanjan z I4.B.

Lenka Suchánková

Projekt KeepCUBE

Středoškolská odborná činnost je soutěž určená pro žáky středních škol, kteří přijdou s dobrým nápadem a zúčastní se s jeho kvalitním zpracováním. Na tuto soutěž jsme se přihlásili jako tým sestávající z šesti členů, zahrnující Marka Šefla, Dominika Kaderu, Richarda Šimečka, Dominika Dosoudila, Narka Vardanjana a mě. Dominik Kadera se bohužel v čase prezentace našeho projektu nacházel v Anglii na odborné praxi, museli jsme tedy zvládnout závěr práce na projektu bez něj.

K projektu KeepCUBE, který byl původně určen do soutěže NAG-IoE, jsem se připojil kolem dubna roku 2016. V té době na projektu pracovali jen Marek Šefl a Dominik Kadera. Nejdříve jsem se na projektu podílel navrhováním plošných spojů a obvodů, a taky programováním osmibitových mikrokontrolérů firmy Atmel. Později, když jsme to začali opravdu brát vážně, se k nám přidali Dominik Dosoudil jakožto frontend vývojář webového rozhraní, a Narek Vardanjan pro backend (Redis, PHP Api). Později se k nám přidal i Richard Šimeček, můj spolužák, který mi pomáhal s hardwarem. Jelikož se mé zájmy v té době dost přeorientovaly z hardwaru na software, začal jsem vyvíjet pro KeepCUBE mobilní verzi webového rozhraní, Android aplikaci. Richard se ujal návrhů desek plošných spojů, které jsem já následně programoval. 

Celá struktura systému je následující: uživatel zadá příkaz ve webovém GUI nebo v Android aplikaci, ten se odešle na PHP server, kde se zpracuje do formy DSC (Descriptive String Communication (námi vymyšlený komunikační standard a formát)) a odešle se na Redis server, který zprostředkovává komunikaci mezi již zmíněným PHP a Python skriptem běžícím na Raspberry Pi, což je naše základní hardwarová jednotka. Python skript přímo ovládá hardwarové periferie mikropočítače Raspberry Pi, takže i komunikaci s ATMega mikrokontrolérem, který poté zajišťuje transport příkazů na 2,4 GHz pásmu v jednoduché síti založené na topologii mesh. Přenos sice probíhá v pásmu 2,4 GHz (jako Wi-FI), ale nevyužívá standardní IEEE 802.11 protokoly. Celý tento proces trvá zlomek sekundy, takže výsledek, třeba změnu barvy LED pásků, vidí uživatel okamžitě.

Po příchodu do domu dětí a mládeže v Praze jsme se hned šli podívat na slavnostní zahájení 39. ročníku soutěže středoškolská odborná činnost. Po zahájení se všichni rozešli připravit si svoje práce na jejich prezentaci. Obor "Informatika" začal s mírným zpožděním dle mého snad nejzajímavější prací, Vykreslování geometrických n-dimenzionálních prostorů pomocí metody sledování paprsku. Následovaly práce jako 2D Android hra, Generátor Perlinova šumu, nebo Pager, program pro tvorbu webu. Práce našeho týmu, KeepCUBE, systém automatizace domácnosti, byla v pořadí prezentování zařazena na předposlední místo. Ze všech lidí co se podíleli na našem projektu prezentovali jen Marek Šefl a Richard Šimeček. Proběhla i praktická ukázka ovládání led světel přes webové grafické rozhraní. Podle počtu dotazů z publika a z poroty jsme vyvodili značný zájem o naši práci. Po skončení prezentace prací v oboru IT jsme se přesunuli do Velkého sálu, kde probíhalo vyhlašování pořadí v oboru "Elektrotechnika", kde prezentovali dva naši kolegové, z nichž Jan Šlehofer skončil na prvním místě se svojí pájecí stanicí do auta. Poté následovalo vyhlášení výsledků oboru "Informatika". Skončili jsme na třetím místě ze sedmi, což nás značně potěšilo.


Zaujala mě jedna skutečnost na samotném našem týmu, a to spolupráce, která byla v našem případě opravdu potřeba. Náš projekt zahrnoval a spojoval mnoho technologií a platforem, a jak se musely tyto části softwaru a hardwaru vzájemně propojit, tak i se museli dorozumět jednotliví "specialisti", vyvíjející každý svou vlastní část. Je to pro nás opravdu užitečná zkušenost, která se nám bude hodit v našem budoucím pracovnám nasazení.

Systém KeepCUBE plánujeme do budoucna dále rozšiřovat, uspořádat pro něj crowdfundingovou kampaň a dostat produkt na český trh, poté i na světový. Bude za tím ještě spousta práce, ale věříme, že se nám to jednou povede.

Ondrej Telka, E2.A


Začátkem roku 2017 mě zaujal projekt KeepCUBE některých žáků naší školy a vzhledem k tomu, že se o elektroniku zajímám již dlouho, řekl jsem si, že přidám ruku k dílu, uplatním svůj zájem a budu pro projekt vyvíjet hardware. Ukázalo se, že o elektronice toho nevím zdaleka tolik, kolik je potřeba na vývoj elektronických součástí o potřebných parametrech a funkcích. Naskytla se mi tím skvělá příležitost získat spoustu zkušeností v oblastech, které pro mě do té doby byly málo prozkoumané. Začal jsem tedy studovat různá schémata, protože s jemnou elektronikou jsem se moc do té doby nesetkal. Pak jsem začal hledat a sepisovat součástky vhodné pro návrh desky základny KeepCUBE. Po spoustě vyhledávání a navrhování prototypů se přiblížil termín odevzdání protokolu. I přes to, že jsem se projektu věnoval ve svém veškerém volném čase, jsme zatím měli vyrobenou pouze jednu desku plošného spoje. Čas běžel dál a mě se povedlo udělat druhou desku plošného spoje, která byla sice stále o něco rozměrově větší, než jsme potřebovali, ale od první verze byla značně vylepšena, a tím pádem se jednalo o velký skok ve vývoji. Dále byly navrženy také menší desky za účelem ovládání LED pásků. Bohužel LED desky ani deska základny nebyly včas dokončeny, především kvůli časové tísni a také nespolehlivosti některých komponent. Veškeré součásti však bylo možné sestavit na nepájivém poli, což bylo z hlediska ukázky postačující.


Nadešel den D, náš tým se sešel v DDM na Karlíně, kde se konala SOČ. Naše prezentace byla na pořadí až jako předposlední. I přestože ostatní práce byly také zajímavé, mě především zaujala práce o zobrazování n-dimenzionálních prostorů, protože byla opravdu unikátní. Já jsem byl celou dobu velice nervózní a stále jsem si opakoval svou část prezence. Nakonec se dle mého názoru prezentace vydařila, a to hlavně díky Markovi Šeflovi, který dokázal živě reagovat na připomínky a dotazy jak z publika, tak od poroty. Vyhlášení proběhlo okolo půl druhé. Umístili jsme se na skvělém třetím místě, z čehož jsem měl opravdu radost. Soutěží SOČ náš projekt neskončil a my budeme ve vývoji pokračovat i nadále, dokud nebude KeepCUBE hotová. Bude to ale ještě dlouhá cesta.

Richard Šimeček, E2.A

úterý 2. května 2017

Exkurze ve firmě CTECH

Ve středu 12. dubna jsme měli tu čest navštívit velmi zajímavou firmu: CTECH v pražské Michli. Po příchodu nás recepční uvedla do zasedačky, kde nám hlavní správce systémů a sítě a zároveň jeden ze tří hlavních zakladatelů vyprávěl o vzniku a historii firmy i o jejích hlavních zakázkách a projektech.



Následovaly prezentace týkající se developerských projektů, 3D animací či atraktivní rekonstrukce samotné budovy v roce 2010. Zaujala nás například dlouholetá spolupráce s libereckým hokejovým týmem Bílí tygři. A pak nás čekala prohlídka zázemí firmy. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny: jedna zamířila do serverovny, což je klenot CTECHU – zařizuje rendering a připojení k síti, zároveň ale funguje jako topení celého komplexu: vcelku velká render farma totiž produkuje dost zbytkového tepla, které využívá ve svůj prospěch k ohřevu vody a vzduchu, což je velmi efektivní; je to trend datových center současnosti. A samozřejmě ukrývá počítače, jejichž cena se pohybuje okolo 40 tisíc korun. Obrat firmy činí kolem 50 milionů korun ročně.


Druhá skupina měla namířeno do hlavní místnosti, kde se řešilo vše okolo 3D grafiky: mohli jsme sledovat, jak spolupracuje grafické, programovací a animační oddělení, jak vznikají webové stránky, kde a jak probíhá testování.



Každého zaujalo něco jiného, ale leckdo z nás si dokáže představit v takovém centru, prostředí a kolektivu pracovat. A hlad po kvalitních „ajťácích“ nám prý dává šanci na dobrou a zajímavou práci v budoucnu sehnat. Shodli jsme se na tom, že to byla asi nejzajímavější exkurze, jakou jsme dosud se školou absolvovali.

Marek Mžyk, I3.C