úterý 12. září 2017

Future Port 2017

Dne 7. září 2017 jsme s panem profesorem Hellebrandem navštívili Future Port Prague, což byla akce zaměřená především na trendy budoucnosti a pokročilé technologie, které by lidem mohly ulehčit život a zvýšit jejich komfort a pohodlí.


Dorazili jsme na akci někdy po půl desáté a ihned jsme začali brouzdat po jednotlivých stáncích. Oceňuji, že akce dbala na slovo Future – tedy budoucnost – v jejím názvu, a tak už nám u vstupu stačil telefon s QR kódem místo papírových vstupenek. Tím „my“ momentálně myslím kromě sebe také Tomáše Hančla, Vaška Kučeru a Honzu Ferynu. Vyrazili jsme tedy společně na průzkum. Hned u vchodu nás zaujal prototyp obojživelného minibusu, který byl napůl jako minibus a napůl jako výletní člun. Vypadal dost zajímavě, protože za zadními koly člověk mohl spatřit dva lodní šrouby, dveře byly o dost masivnější než u běžných aut a vedle antény měl na střeše i světlený majáček.


Přesunuli jsme se dál, procházeli jsme kolem vystavených elektromobilů. Jedním z trendů již blízké budoucnosti totiž je zajisté i doprava elektricky poháněnými vozidly, takže kromě všeobecně známé Tesly jsme měli možnost vidět i vozidla z dílny Nissan, BMW nebo hybridní vozy automobilek Toyota a Lexus. Některá auta nás zaujala svým zpracováním a dojezdem. Velmi se nám líbila možnost sednout si do BMW i8, což je hybridní vůz, jehož přední náprava je hnána elektromotorem, zatímco o tu zadní se stará benzínový spalovací motor.

Další místo, které nás zaujalo, byl stan pojmenovaný „IoT garage“, kde jsme zahlédli například projekt Big Clown, který cílí na domácí bastlíře a programátory, kteří chtějí stavět například automatizované projekty, ovšem nechtějí se starat o pájení a low-layer programování. Bavili jsme se s prezentujícím i o možnostech zapůjčení tohoto projektu do školy a k naší radosti se tvářil docela přívětivě, takže je možné, že se s pár deskami od Big Clownu již brzy budeme moci setkat i u nás na Úžlabině. V tom samém stanu jsme potom ještě zastavili u kamery, která je schopná u několika lidí najednou rozpoznávat pohlaví, věk a náladu a to všechno jenom podle obličeje. Je jasné, že jsme zkoušeli, jestli nás po správném zatváření se vyhodnotí třeba jako naštvané či překvapené, takže pro kolemjdoucí jsme museli chvílemi působit dosti zajímavě.


Z mého pohledu nejzajímavější část této akce byla zaměřena na drony. Sám jsem během prázdnin jednoho postavil, takže jsem s nadšením sledoval závody dronů, které probíhaly v obří síti. Musí to být docela těžké pilotovat dron v takové rychlosti. Letci mají na hlavě brýle pro přenos obrazu přímo z paluby dronu v reálném čase, takže vůbec nevidí, kde právě sedí, ale vidí pohled přímo z dronu a ovládají ho po hmatu vysílačkou na dálku. Byli jsme svědky několika pádů nebo zaseknutí dronu do sítě, ale to k těmto závodům asi patří. Jeden náraz dronu do lešení byl dokonce tak silný, že po něm praskly články uvnitř LiPo baterie, která dron pohání, a tak na místo dopadu musela vyrazit parta lidí s hasicím přístrojem. Naproti byl stánek FELu, kde prezentovali vývoj autonomního létání s drony vevnitř i venku. Nasbíral jsem tedy i inspiraci pro pár vylepšení toho mého, i když oproti těm monstrům, která jsem tam viděl, je můj droník opravdu jen hračka.


Odtrhnul jsem se od jedné skupinky a přidal se k další, takže jsem si dal po areálu druhé kolečko s dnes už bývalými Úžlabiňáky, Markem Šeflem, Dominikem Dosoudilem a Vaškem Králem. Viděli jsme 3D tiskárnu Průša, která tiskla mícháním čtyř barev najednou, výrobu nanovláken, zkoušeli virtuální realitu s Holo Lens a koukli se na některé další projekty, které se tam prezentovaly, jako například Anemone, což je platforma pro zjednodušení komunikace Arduin a ESPček s vnějším světem pomocí Android aplikace a Cloudové platformy.
Celkově bych řekl, že mám z akce opravdu skvělý zážitek. Viděl jsem na vlastní oči poprvé spoustu věcí, o kterých jsem si zatím mohl jenom přečíst na internetu, některé z nich jsem si i přímo vyzkoušel. Jsem rozhodně rád, že jsem se něčeho takového mohl zúčastnit.

Dominik Kadera, L4.D

Žádné komentáře:

Okomentovat