úterý 17. prosince 2019

Úspěch našeho žáka ve finále Elektrotechnické olympiády

Lukáš Rajmont ze třídy E.1A uspěl ve finále Elektrotechnické olympiády pořádané ČVUT FEL. Lukáš obsadil v celorepublikovém finále 2. místo z devíti finalistů. Ve finálovém kole bylo zapotřebí zaujmout komisi prezentací svého výrobku a následně obhájit své závěry v odborné diskuzi se členy komise.


Lukáš, soutěžil se svým výrobkem Elektronkový zesilovač, jehož mechanickou konstrukci navrhl v programu Autodesk Inventor, sám provedl osazení součástek, vypočetl a navinul transformátory, provedl funkční zapojení a zesilovač sám odzkoušel a proměřil. Výsledky funkčnosti a měření dokázal obhájit před odbornou komisí. Elektronky v současnosti nachází uplatnění především v oblasti nízkofrekvenčních výkonových zesilovačů pro hudební nástroje, protože dokáží přispět k nenapodobitelnému charakteristickému zvuku. Tranzistorový zesilovač tento zvuk není schopen nahradit stejným charakterem, i když bude mít lepší parametry.




Využití elektronek při konstrukci výkonových zesilovačů představuje nejen plně funkční řešení, ale také originální estetický vzhled. V případě otevřené konstrukce zesilovače ze skla a lesklého plechu je možné nejen slyšet charakteristický zvuk hudebního nástroje, ale také ho vidět a cítit v podobě žhnoucího červeného světla a sálajícího tepla. Lukášův elektronkový zesilovač je plně funkční, má dobré parametry a skvělý zvuk.

Další informace z finálového kola jsou k dispozici na oficiálních stránkách soutěže.

Josef Řehulka

úterý 10. prosince 2019

PIšQworky na Úžlabině 2019

Letošní ročník PIšQworek se pro naši školu nesl opět ve třech kolech.

Prvním z nich byl malý školní turnaj, ve kterém jsme postavili dva týmy, které naši školu reprezentovaly na oblastním turnaji. Během něj se na první příčku dostal, stejně jako v minulých letech, Marek Beneš z I4C následovaný nováčkem Tomášek Polívkou z E2A a Jakubem Kloubem z I2D.


Následoval zmíněný oblastní turnaj, který se konal 21.11.2019, kdy jsme se společně sešli v učebně číslo 202. Celkem se zúčastnilo 10 týmů, dva naše vlastní – ŽLAB ONE a ŽLAB TWO. Ostatní družstva byla z různých jiných škol po celé Praze. Společnost Student Cyber Games zajišťovala organizaci a učitelé i žáci z naší školy pomáhali udržovat celou akci v provozu.

Na začátku jsme se všichni shromáždili v učebně 202, odložili si věci a začalo vysvětlování pravidel celé hry. Hrálo se pomocí metody SWAP 1, což znamená, že ze začátku jsou nakresleny 3 znaky (dva stejné a jeden jiný), protivník si vybere, jaký znak chce používat a ten s menším počtem znaků začíná hru. Metodu SWAP 2 jsme moc nijak nevyužili, jelikož se používá pouze ve play-off či při jiných speciálních situacích.

Všechny zúčastněné týmy byly silné, ale jen ti nejlepší se mohli dostat dál. A náš tým ŽLAB ONE se umístil na krásném 2. místě, takže postupuje spolu s týmem prvním do krajského kola soutěže.



A hned následující úterní ráno jsme se s postupujícím týmem a jejich náhradníkem sešli před vchodem Gymnázia nad Štolou, kde se konal krajský turnaj. Během něj jsme ovšem již tak nevynikali a konkurence zde byla na mnohem vyšší úrovni. Nakonec jsme po těžkých bojích o každý bod skončili již během skupinové fáze turnaje. Nicméně domů jsme odcházeli s přesvědčením, že příští rok se dostaneme až do celostátního finále, protože budeme pilně trénovat.

Štěpánka Vyšehradká I3D, Dennis Ryšánek