středa 9. listopadu 2022

Adaptační kurz

První den
Sraz jsme měli v 9 u školy a v 9:30 jsme měli odjíždět do Zbraslavic, ale náš spolužák Adámek si zapomněl potvrzení o bezinfekčnosti, a musel si pro něj s dědou zajet zpátky domů. Naštěstí náš autobus měl zpoždění - stejně jako Adam, a tak se Patrik s Honzou vsadili o to, kdo z nich přijede dřív. Samozřejmě, že Patrik s jeho štěstím prohrál 200 korun, když autobus přijel první. Cesta byla klidná, zazpívali jsme si karaoke na ‘Buchet je spousta‘ a ochutnali tortilly od Patrika. Ani jsme se nenadáli a už jsme byli na místě. Počasí nám bohužel nevyšlo a chladno bylo po celou dobu pobytu.

Byli jsme uvítaní Vojtou, hlavním vedoucím, a poslali nás odložit si věci do tělocvičny. Hned potom jsme měli na programu seznamovací hry.

Dostali jsme šestilůžkový pokoj a byli jsme tam jenom tři, takže jsme měli hodně prostoru. Na konci
dne jsme se seznámili nejenom s naší třídou, ale i s béčkem. Večer skončil docela vesele.

Druhý den
Druhý den ráno jsme začali velmi zábavnými hrami, například ropovody a lyžemi, což byly týmové hry, takže se zúčastnili všichni.




Po obědě jsme se Sofčou a Aďou, což byly naše vedoucí, vyrazili do lesa, kde pro nás byla připravena



lana. Celá naše třída byla rozdělena na dvě skupinky a každá z nich měla za úkol přelezt tři lanové překážky. Vždy jeden ze skupiny vylezl na lano a ostatní se měli rozprostřít podél lanové překážky ze dvou stran a jistit lezce. Skoro nikoho to ale moc nebavilo, a proto jsme se rozhodli se vydat do lesa a hledat houby. Našli jsme mnoha jedlých, které jsme potom předali naší profesorce.

Pak jsme vytvářeli přistávací raketu pro vejce. Byli jsme rozděleni do skupinek. Potom jsme za „falešné“ peníze kupovali materiál. Když jsme rakety všichni sestavili, zástupci naší skupiny je šli hodit z druhého patra. Pár vajec to přežilo, ale jinak skoro všechna byla rozbitá, nebo aspoň, jak říkala Aďa ´zraněná´. Byla to zábavná aktivita.



Večer po večeři jsme měli poslední aktivitu dne. Každý z nás si měl přinést charakteristickou věc, kterou jsme pak schovali pod deku. Potom jsme po jednom měli jít k dece, něco z toho vzít a uhádnout, komu to patří. Dozvěděli jsme se hodně informací o svých spolužácích a taky o naší třídní profesorce.

Když se schylovalo k večeru a mohli jsme jít zpátky do pokoje, někteří z nás dostali doučovaní z matematiky od Sebastiana.

Třetí den

Po snídani jsme měli chvilku času, který jsme měli využít na balení svých věcí a uklizení pokojů.

Pak jsme hráli jednu z posledních her: měli jsme sestavit vor, který jsme následně podle navigace naší paní profesorky přenesli se zavázanýma očima z bodu A do bodu B. Nazpátek - už bez šátků na očích - jsme v tomto „vozidle“ přenesli paní profesorku a povedlo se nám to skvěle.



Potom jsme měli vybrat třídního předsedu, kterým se stal náš skvělý kamarád Sebastian Dominik, pokladníkem se stala Ho Khanh Linh a třídními maskoty jsou Patrik Tesař a Jiřík Havel.

Cesta zpátky byla poklidná. Byli jsme už všichni docela unavení.


Shrnutí: Adaptační kurz hodnotíme pozitivně, skoro všechno se nám líbilo. Stálo to prostě za to. Stravování a ubytování bylo zajištěno dobře a jsme rádi, že jsme se téhle první společné akce zúčastnili.

Ho Khanh Linh, Mariya Stepa, Dar’ya Dovgan, školní rok 2022/2023

SPŠE V Úžlabině ve finále ENOL 2022

V prostorách FEL ČVUT se uskutečnilo finále Energetické olympiády, kde naši školu reprezentovali žáci oboru elektrotechnika Ondřej Váňa, Tomáš Janoušek a Daniel Hodžik. Trendem a vizí současné Elektrotechnické fakulty je spojování elektrotechniky a informatiky, proto uspořádání finále na této půdě je velmi charakteristické. Hlavním mottem celého finále totiž bylo: dostupné a udržitelné energie v blízké budoucnosti.

Naši studenti před začátkem finále.


Finalisté měli možnost sledovat celkem 6 odborných prezentací od specialistů v dané problematice. Společnost ČEPS prezentovala, jak by mohla vypadat budoucnost naší přenosové soustavy v rámci ENTSO-E vzhledem k postupné dekarbonizaci energetiky a celého průmyslu. V našich podmínkách jde o postupné nahrazení fosilních paliv pro výrobu elektřiny, elektřinou z OZE, jádra a také případně z vodíku. Společnost ŠKO-ENERGO představila detailní plán nahrazení hnědého uhlí dřevní štěpkou ve svém srdci provozu, teplárně v Mladé Boleslavi a také umístění FVE na střechy výrobních hal Škody Auto. Mladí technici se například dověděli, že místo cca dvou vlaků s uhlím týdně, budou do teplárny přijíždět dva vlaky s dřevní štěpkou denně.

Struktura výroby elektrické energie v ČR za rok 2021

Společnost GasNet jako distributor plynu představila možnou cestu využití stávající infrastruktury plynového rozvodu pro distribuci vodíku a amoniaku a tyto média využívat jako zdroje energie pro náš průmysl. Nechala se inspirovat Japonskem, které dováží vodík z Austrálie a Jižní Asie. Z jakých zdrojů, zda obnovitelných nebo neobnovitelných, se vodík v Austrálii a Jižní Asii vyrábí a zda jsou tankery elektrifikované, představeno nebylo. Společnost EGD vykreslila svou vizi budoucnosti energetických sítí. Jako člen německé skupiny E.ON vlastní českou a moravskou kritickou infrastrukturu na jihu naší republiky. Jejich zákazníci se již brzy mohou těšit na instalaci Smart Meteringu a decentralizaci zdrojů elektrické energie. To vše řízeno pomocí Smart Grids, což znamená hustá síť vedení oběma směry, aktivní zákazník na jedné straně a spousta malých zdrojů na straně druhé. ERÚ představil v čem spočívá jeho role, protože v tom veřejnost stále nemá zcela jasno. Role regulátora ERÚ spočívá v roli právního a legislativního regulátora energií v ČR. Jako poslední společnost se prezentovala Seven Energy, která naší technické budoucnosti připomněla, jakým způsobem příroda vytvořila na našem území hnědouhelnou severočeskou pánev a kolik milionů tun uhlí ještě zbývá a pravděpodobně zůstane nevyužito. Dále bylo ukázáno, jakým způsobem mění těžba uhlí ráz krajiny a že díky rekultivaci máme na některých místech přírodu lepší a zajímavější jak po rostlinné, tak po živočišné stránce. Využití nově vzniklých čistých jezer pro rekreaci a další je všeobecně známo.

Přeshraniční výměna elektrické energie za rok 2021.

Po přednáškách si finalisté vybírali své téma, na které měli během necelých 5 hodin vymyslet a vytvořit svou vlastní pětiminutovou prezentaci, odeslat ji organizátorům ve stanoveném čase a následně ji před plným přednáškovým sálem s asi 100 diváky odprezentovat. Mohli vybírat z těchto témat: spolehlivá elektřina, cenově dostupná elektřina, udržitelná elektřina, dostupná doprava, dostupné teplo, udržitelná ekonomika. Výběr probíhal podle pořadí soutěžících týmů ve školním kole, náš tým tedy vybíral jako devátý a vybral si téma udržitelná elektřina. K pravidlům finále patřilo, že jednotlivé téma mohlo mít maximálně 5 týmů.


Konečný výběr témat finálových týmů

Při práci na svém nápadu měli studenti k dispozici několik mentorů z řad odborníků v oboru včetně šesti přednášejících specialistů, se kterými mohli své vize konzultovat. Kromě vlastní ctižádosti mladé techniky motivovaly také ceny, první místo získalo 50.000 Kč, druhé místo 20.000 Kč a třetí místo 10.000 Kč. Bonusem bylo přijetí medailistů na ČVUT bez přijímaček, pokud si pro své terciární studium vyberou právě tuto univerzitu. Náš tým Řídící Řidiči se nakonec na medailových pozicích neumístili, další pořadí mezi celkem 25 týmy finále se neřešilo. Přesto jim můžeme pogratulovat za příkladnou reprezentaci naší školy a za možnost získat další cenné zkušenosti a vědomosti do budoucího života.

Na závěr bych rád dodal, že vítězem se stal tým Keplenergy (Gymnázium Jana Keplera), který obhájil své vítězství ze školního kola. A za mě osobně poděkování týmu organizátorů za akci, která byla nejen zajímává, ale také odborně na úrovni a která všechny mladé soutěžící velmi bavila.

Josef Řehulka, školní rok 2022/2023