úterý 30. ledna 2018

Lyžák 2018

V letošním roce jsme se my, prváci, jako tradičně vydali na lyžařský kurz. Bydleli jsme na Lipně v penzionu Kobylnice a lyžovat jsme jezdili na Hochficht, za ideálních podmínek asi hodina cesty. Harmonogram lyžáku byl takový, že se první dva dny lyžovalo na Hochfichtu, pak jeden „odpočinkový“ den, při kterém jsme byli dopoledne na běžkách a odpoledne v bazénu a poté další dva dny lyžování.


Z Prahy jsme odjížděli v sobotu 20. 1. 2018 krátce po poledni. Ještě jsme nebyli ani v půlce cesty, když začala hustá vánice a naše cestovní rychlost se musela rapidně snížit. Na místo jsme dojeli chvíli před večeří. Naše chata byla umístěna na kopci, kam se autobus kvůli namrzlé cestě nemohl dostat a tak jsme vystoupili dole pod kopcem a šli nahoru pěšky. Všechna zavazadla jsme již z Prahy měly uložená ve vleku, který se jen přepojil od autobusu k autu majitele penzionu a vytáhl nahoru. Takže jsme šli relativně na lehko.

Naše první cesta do Hochfichtu byla hned druhý den po příjezdu, tedy v neděli. Celou noc bylo pod nulou a na silnicích byla řádná vrstva sněhu. Aby toho nebylo málo, tak přes noc se autobusu částečně vybila baterie a tak jsme místo plánovaného odjezdu v osm hodin odjížděli až kolem půl deváté. Po příjezdu jsme se rozjezdili a po pár jízdách jsme se všichni sešli na relativně mírné sjezdovce k rozřazení do družstev.


Je to krásný areál na jižní straně Šumavy, ale bohužel celé první dva dny byla nízká oblačnost, a tak toho dost často nebylo zrovna moc vidět. Zažili jsme asi všechno – déšť, sníh, slunce, naprostou mlhu a bůh ví co ještě. Ale sněhové podmínky byly naprosto super. Sněhu byla všude spousta a na sjezdovce byl sníh naprosto ideálně upravený.

Po dvou lyžařských dnech přišla asi největší hrozba celého zájezdu. Běžky. Většina z nás na nich nikdy nestála. Lyže nám ráno přivezla půjčovna až k chatě. Nazuli jsme se do bot a autobusem jsme se přesunuli na start našeho desetikilometrového okruhu na Lipně. Během tohoto relativně krátkého okruhu jsme se každý alespoň jednou vysekali, jednou dokonce i hromadně. Nikomu se naštěstí nic nestalo, jen jsme rozhodně pobavili naše učitele. Závěr našeho běžkařského okruhu byl dojezd na parkoviště. Problém byl, že tím dojezdem byla téměř celá sjezdovka na Lipně. Sjet ji se možná zdá jako relativně normální věc, pokud jste ovšem zkušený lyžař. Ovšem pro nás na běžkách to zas až taková hračka nebyla. Nicméně i toto nakonec všichni zvládli a ve zdraví se dostali k autobusu. Odpoledne v bazénu si každý řádně odpočinul.


Další dva lyžařské dny už byly úplně jiné než první dva. Teplota šla v noci jen lehce pod nulu a ve dne bylo teplo. Ráno byl sníh úplně zmrzlý a už v poledne hodně natátý. Ve středu byla ráno opět veliká oblačnost, nebylo skoro nic vidět. Až tyto dva dny se rozjasňovalo do té míry, že byli ideální fotografické podmínky. Otevírali se úžasné výhledy na Alpy a byl vidět vrchol Smrčiny (viz fotky).


Cestu domů jsme zvládli přesně podle plánu. Všechny silnice již byly bez sněhu, a tak naší cestu nic nebrzdilo.

Na závěr bych rád poděkoval všem učitelům – pánům Bláhovi, Urbáškovi i Stránskému za příjemně prožitý týden. A hlavně panu učiteli Slámovi, který to celé pro nás zorganizoval.


Filip Havlík, L1.E

pátek 26. ledna 2018

Studentské prezidentské volby – II. kolo

Ve dnech 16. a 17. ledna 2018 se naše škola, doufejme již naposledy v tomto školním roce, opět zapojila do projektu "Studentské volby", konkrétně do druhého kola volby prezidenta České Republiky.

Volba probíhala poněkud jiným způsobem, než jak tomu bylo v předcházejících volebních dnech. Protože se blížilo pololetí, ke kterému neodmyslitelně patří zavírání známek a dohánění průměrů na poslední chvíli, bylo rozhodnuto, že tentokrát hlasování uděláme digitální cestou. Přihlašování probíhalo zabezpečenou cestou přes školní server a jako přihlašovací údaje jsme využívali školní loginy, tedy každý student mohl hlasovat jen jednou, právě ze svého účtu, nepomohla by ani změna IP adresy, protože jsme si jednoduše pamatovali, kdo už volil, stejně jako u voleb reálných, kde si komise také odškrtává příchozí. Systém jsme zvládli nasadit a otestovat včas, a tak se mohlo v úterý dopoledne rozeznít školním rozhlasem hlášení o tom, že studenti opět mají možnost volby a kde a jak mohou svůj hlas kandidátovi dát. Očekávali jsme, že volební účast nebude taková, jako když jsme dělali volby fyzicky v učebně, ale příjemně nás překvapilo, že i přes tento fakt se zúčastnila více než polovina studentů. Zvítězil pan profesor Jiří Drahoš s celkovým počtem 166 hlasů, současný pan prezident Miloš Zeman získal hlasů 59.

Ve středu odpoledne jsme hlasování ukončili, výsledky jsme odeslali organizátorům voleb a celý webový portál opět odstavili. Třeba znovu najde využití při dalších studentských volbách, ale to už se mě asi netýká.

Dominik Kadera, L4.D

středa 24. ledna 2018

Mezinárodní dáma – okresní kolo

V pátek 12. 1. 2018 se čtyři studenti naší školy zúčastnili okresního kola v mezinárodní dámě, které se konalo v základní škole pro zrakově postižené na náměstí Míru. Akce začala o něco později, než bylo plánováno, ale to našim studentům nezabránilo předvést velkolepý výkon, který tři z nich zařadil mezi prvních šest postupujících.




Nejlepší z nás, Jakub Hlaváček, obsadil úžasné druhé místo a získal tak stříbrnou medaili. Všichni byli odměněni sladkostmi a upřímným nadšením pana učitele Hellebranda, který celý tým během dne povzbuzoval ke skvělým výkonům. Konečné vyhlášení proběhlo podle časového plánu a výprava našich studentů odcházela se skvělým pocitem z postupu do celorepublikového kola, které se bude konat v únoru.

Jaroslav Šejvl

čtvrtek 4. ledna 2018

Přednáška Kateřiny Rutherford

V pátek 15. 12. 2017 jsme byli v předmětu Výtvarnictví a průmyslový design poctěni návštěvou malířky a milovnice barev Kateřiny Rutherford, která nám představila svoji tvorbu.


Kateřina studovala malbu na vysoké škole, několik let žila a tvořila v Německu a v Jižní Kalifornii, kde kromě výuky umění zábavnou formou malovala přírodu a místní zlatokopecké prostředí.

Kateřina vystavuje v České republice, Švýcarsku a USA.


Během zajímavé přednášky jsme se dozvěděli, jak se správně dívat kolem sebe a jak přemýšlet tvůrčím způsobem. Kateřina s kolegyněmi založila Školu vidění, kde studenty učí, jak dlouho se takový obraz maluje, jakými způsoby a technikami ho lze namalovat. Rovněž nám popsala práci v plenéru, slyšeli jsme, jak pracovat s barvou, plochou, co všechno ovlivňuje tvorbu a historické souvislosti tvorby.


Nakonec nám Kateřina odpověděla na řadu otázek.

Tato přednáška se mi velice líbila. Myslím si, že byla velkým a zajímavým zpestřením hodin výtvarnictví a designu. Jednou bych taky chtěla být umělkyní.

Dominika Rubešová, L4.D