středa 26. června 2019

Exkurze do společnosti Microsoft

Během pondělního dopoledne měla skupina žáků třetích ročníků možnost navštívit českou pobočku společnosti Microsoft.

Obsahem bylo nejprve zjištění hlavních směrů, o které se společnost zajímá a ve kterých aktivně působí. A tudíž i představení některých jejich produktů a vychytávek v nich – včetně těch méně známých. Jednalo se například o ukázky umělé inteligence v programech OneNote či Malování 3D.





Dále byla na programu prohlídka budovy, která patří k těm nejmodernějším. Začali jsme na samém vrcholku osmipatrové budovy, odkud je krásný výhled na Prahu. Následně jsme scházeli jednotlivá poschodí, která jsou od sebe tematicky oddělena. Samozřejmě jsem se dozvěděli i něco z pracovního života zaměstnanců a o tom, jak to tu chodí. Například to, že zde nejsou pevně stanovena pracovní místa, ale každý pracuje tam, kam si zrovna sedne.






Prohlídku jsme zakončili ve vestibulu, kde jsme měli ještě možnost si prohlédnou další z produktů společnosti.

Dennis Ryšánek

pondělí 17. června 2019

Slavnostní předávání pamětních listů na Staroměstské radnici

V pondělí 10. 6. 2019 převzal náš žák Ondrej Telka pamětní list za úspěšnou účast v soutěžích vyhlašovaných MŠMT. Ondrej zvítězil v krajském kole Středoškolské odborné činnosti v kategorii Informatika. V této kategorii reprezentoval školu se svou prací Signalizačního systému do jídelny, ve které využil pokročilý model neuronových sítí – tedy způsobu, který se využívá například při tvorbě umělé inteligence u autonomního řízení. Udílení v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Součástí předávání bylo i několik věcných cen, občerstvení a prohlídka Staroměstské věže.



Dennis Ryšánek

čtvrtek 6. června 2019

Stretech 2019

Stretech je tradiční přehlídka středoškolské techniky, kde žáci technických škol napříč obory a celou republikou demonstrují své projekty. Vzhledem k menšímu množství použitelných DMP v letošním roce byla naše účast tentokrát méně zářivá, než v minulých letech, přesto měl náš stánek klasicky dobrou odezvu a zájemci o něj opět blokovali provoz na chodbě. Reprezentovali nás tři žáci se svými výtvory.

Jakub Marek (E2A) demonstroval svůj LED Matrix, projekt, který původně vznikl pro Scholu Pragensis k zobrazení loga školy, avšak autor jej od té doby stále inovuje. Možnost zahrát si na něm například hru prostřednictvím ovládání přes tablet zaujala mnoho návštěvníků.
 


Mikuláš Horák (E3A) úspěšně prezentoval Vokno Mk1, servem poháněné okno reagující na teplotu, kvalitu vzduchu a rychlost větru. To vzniklo ve spolupráci s Jakubem Hořenínem (I3D, toho času ale na zahraniční stáži) a dvěma kolegy z partnerské školy v Hamburku. Práce se totiž zrodila v rámci partnerské družby během projektu Heckaton. Svým rozsahem možná není tak velká, jako jiné projekty, vznikla však za pouhé 3 dny.



Aleš Herink (I4C) pak předvedl užaslým návštěvníkům svou hru „Divided Zero“ na které pracoval v rámci své maturitní práce a kterou dále zdokonaluje pro budoucí uvedení na trh.


Petr Hellebrand

Robotický den 2019

Robotický den je jedna ze dvou největších hobbyrobotických soutěží a přehlídek v ČR. Koná se tradičně v KCP pod záštitou MatFyz UK, letos se jednalo již o 16. ročník. Účast byla mezinárodní a bez omezení věku, soutěžilo se mnoha klasických robo-kategoriích. Naši žáci se zúčastnili dvou: Ketchup House a Freestyle.




V kategorii Ketchup House, kde má robot za úkol projet síť pozic a dopravit plechovky s kečupem na svou domácí čáru ve větším množství, než protivník, nezaznamenal stroj žáků Ňachaje a Raise velký úspěch. Na jejich obranu, do této náročné disciplíny bylo přihlášeno jen 8 týmů, většinou zkušení tvůrci a ostřílení matadoři podobných soutěží, kteří své roboty ladí již několik let. Z nich ale 3 soutěž vzdali a nedorazili vůbec, 1 robot byl z dílny KyR FEL a 2 roboti dílem zkušených dospělých nadšenců. Nicméně získali jsme alespoň cenné zkušenosti.



V kategorii Freestyle, kde lze prezentovat cokoliv z oblasti robotiky a kybernetiky, dosáhl velkého úspěchu model robodraka Silvron, který je konstrukcí našeho žáka Filipa Maška (I1B), s velkým přispěním Pavola Ňachaje (E3A) při oživení světelných efektů pomocí Arduina. Mezi 18 přihlášenými projekty zaujal největší množství návštěvníků a získal tak v hlasování v divácké anketě největší počet hlasů vůbec. Odnesl si pohár, diplom a titul „Vítěz divácké ankety“.




Petr Hellebrand