středa 1. prosince 2021

Bobřík informatiky 2021

 

14. ročník soutěže Bobřík informatiky se uskutečnil

ve dnech 8.– 19. 11. 2021.

 

V kategorii Junior se soutěže účastnilo

celkem 12 198 soutěžících z celé České republiky, z toho z naší školy 152.

Alespoň 120 bodů dosáhlo a

úspěšnými řešiteli se stalo

497 soutěžících z celé republiky,

z toho 366 ze středních odborných škol a z toho 36 z naší školy.

Plného počtu 195 bodů

dosáhlo 34 soutěžících z celé republiky, z toho 5 ze středních odborných škol a

z toho 3 z naší školy.


Student

Bodů

Třída

David Römer

195

I1.D

František Jílek

195

I1.D

Michal Filip

195

I2.D

Jakub Kurýl

175

I2.D

Jan Veselský

160

I2.B

Vojtěch Patera

159

E1.A

Štěpán Vacek

159

I2.B

Miroslav Zajíček

155

I1.D

David Smékal

155

I2.B

Lukáš Chlum

155

I2.D

Václav Barták

155

I2.B

Vojtěch Bažant

145

I2.B

Jonáš Hunal

144

I1.B

Marek Hanzl

143

I1.C

Ondřej Teplický

143

I1.B

Lukáš Kestřánek

143

I2.D

Patrik Mareš

140

I2.D


 V kategorii Senior se soutěže účastnilo

celkem 5 824 soutěžících z celé České republiky, z toho z naší školy 157.

 

Alespoň 120 bodů dosáhlo a

úspěšnými řešiteli se stalo

519 soutěžících z celé republiky,

z toho 483 ze středních odborných škol z toho 31 z naší školy.

Do ústředního kola postupuje z každého kraje 30 soutěžících,

Do krajského kola Praha ze třiceti postupujících je 12 ze středních odborných škol a

z toho 7 z naší školy.

Student

Body

Třída

František Bouda

168

I4.B

Matěj Kos

168

I4.D

Vojtěch Vaňourek

164

I3.C

Richard Sedlecký

160

I4.B

Pavel Mádle

155

I3.C

Neklan Nulíček

152

I4.C

Vojtěch Klíma

152

I4.C

náhradníci

 

 

Berenika Risová

 

I4.D

Tomáš Klíma

 

I3.D

Jan Trnka

 

I4.C

Filip Ambrož

 

I3.C

Šimon Dukát

 

I4.C


 


 





pondělí 15. listopadu 2021

POSTAVME ŠKOLU V AFRICE!

Ve dnech 9. a 10. listopadu studentský parlament uspořádal dvoudenní symbolickou humanitární sbírku Postavme školu v Africe. Naše škola se jí tradičně účastní již 15 let. Na konto Člověka v tísni od nás poputuje 2 565 korun. Úžlabina se tak letos zaslouží například o jednu celou knihovnu do třídy, 3 tvárnice a 2 sešity. Nebo taky třeba 13 pytlů cementu či 320 sešitů. To není málo a všichni, kdo přispěli. si za to, že nejsou lhostejní, zaslouží velké poděkování!




Dana Havlíková

pátek 15. října 2021

Adaptační kurz 2021

Nastoupili jsme do školy a 8. září vyrazily všechny čtyři třídy prvního ročníku na adaptační seznamovací kurz. Konal se v areálu Garnataurus ve Vlastějovicích.


Měli jsme sraz v osm hodin ráno před školou, ale odjížděli autobusem se zpožděním až v deset hodin. Asi po hodině a půl jsme dorazili do cíle. Na místě jsme se seznámili s instruktory, kteří se o nás starali po celou dobu pobytu. Se spolužáky jsem se ještě moc neznal, ale přesto jsme se dokázali rozdělit do skupin po pěti nebo šesti a ubytovali jsme se. Náš pokoj se nacházel v hlavní budově, což bylo praktické, protože jsme to měli blízko do jídelny i umýváren. Po celou dobu pobytu nám kuchařky v jídelně vařily dobrá jídla a za sebe mohu říci, že jsem byl spokojený.


Po celý den jsme měli zajištěný program, který se skládal z kolektivních her, komunikačních aktivit a vzájemného poznávání se. Vyzkoušeli jsme si lezení po nízkých překážkách v lanovém parku či stavění voru. Program se mi moc líbil, protože jsme se každý představil, něco málo o sobě řekl, takže jsme se o trochu více poznali. Podařilo se mi zapamatovat i jména většiny spolužáků.



Rád bych zmínil stavění voru, což bylo zábavné i poučné. Poté, co jsme vor sestavili, jsme na něj všichni z naší třídy nasedli a pokusili se s ním vyjet na řeku. Po chvíli jsme se začali potápět, ale vše dobře dopadlo. Dost jsme se u toho pobavili a také jsme se vykoupali. Kurz byl o to lepší, že nám celou dobu přálo počasí. Areál jsme opustili 10. září odpoledne v dobré náladě.

Adaptační kurz bych zhodnotil kladně. Poznal jsem nové učitele a spolužáky a určitě to bylo přínosem pro naši budoucí spolupráci.

Jakub Kysela, I1B

pondělí 8. března 2021

Tematické semináře orientované na kybernetickou bezpečnost

Organizační tým Kybersoutěže a partnerské organizace orientující se na problematiku kybernetické bezpečnosti připravily pro studenty zajímající se o kybernetickou bezpečnost soubor tří interaktivních webinářů. Těchto seminářů se zúčastnili i žáci naší školy. Daná problematika úzce souvisí s výukou specializace Kybernetická bezpečnost.

První z webinářů se jmenoval Digitální stopa a hledání v šedých datech a uskutečnil se online ve středu 20. ledna 2021. Přednášející byl z firmy organizace TOVEK.

Druhý z webinářů se jmenoval Co vlastně znamená pracovat v oblasti kyberbezpečnosti a uskutečnil se online ve středu 3. února 2021. Přednášející byli z těchto institucí: Czech Cyber Security Working Group, Flowmon Networks, Ministerstvo obrany ČR, Národní centrála proti organizovanému zločinu, Armáda ČR.

Třetí z webinářů se jmenoval Jak funguje a jaké jsou požadavky na práci v centru SOC a uskutečnil se online v úterý 23. února 2021. Přednášející byl z organizace NAKIT.

Semináře trvaly cca 90 minut a jednalo se vždy o odbornou přednášku vedenou odborníkem z praxe, který vždy hovořil na dané téma. Během webináře bylo možné pokládat dotazy do chatu oline schůzky. Pro webinář se používala platforma Cisco Webex – mimo jiné i proto, že jedním ze spolupracujících partnerů byla firma Cisco. První seminář na téma digitální stopy a šedých dat se věnoval vysvětlení těchto pojmů a praktickým ukázkám skutečnosti, jaké stopy po sobě zanechává každý z nás při pohybu na Internetu a praktickou ukázkou nástrojů, které dokáží analyzovat tato data a vyčíst z nich neskutečnou řadu údajů o daném uživateli. Jednalo se tedy spíše o odborně zaměřený seminář. Dalšími dva semináře byly motivační. Cílem bylo získat povědomost o tom, jaké pracovní pozice se v oblasti kyberbezpečnosti studentům nabízí, jaké jsou na budoucí zaměstnance kladeny požadavky apod.

David Čepička

středa 10. února 2021

Byl to „Úplně obyčejný den“…

Když jsme vloni chystali školní akademii, netušili jsme, že bude (zřejmě na nějakou dobu) poslední. Nevěděli jsme, že krátce po jejím konání budou všechny školy uzavřeny a my zažijeme něco, co jsme do té doby neznali: distanční formu vzdělávání.

Vedle výuky byla přerušena také veškerá mimoškolní činnost. Školní divadelní klub přestal fungovat. Ale co, říkali jsme si. V dubnu, nejpozději v září začneme nanovo.

Všechno je ale ještě nyní jinak. Další ročník akademie se nekoná, školní divadelní klub se neschází. Do školy víceméně stále „chodíme“ z domova.

Ta poslední, loňská akademie se konala přesně před rokem: 12. února 2020. Je proto čas zavzpomínat.

Jeviště Salesiánského divadla se tehdy proměnilo ve studio fiktivní TV Úžlabina. A právě se naživo vysílal zpravodajský pořad ze života školy pod názvem „Úplně obyčejný den“. A snadno si můžete domyslet, že tak úplně obyčejný ten den zase nebyl...

Nabízíme vám nyní nesestříhaný videozáznam, který byl natočen na odpoledním představení pro žáky školy. Máte-li chuť, podívejte se.


Miluše Moravcová