čtvrtek 28. května 2015

Programátorská soutěž Baltie 2015 – umístění v krajském kole dne 5. 5. 2015

S programovacím jazykem Baltík (a jeho vizuálním vývojovým prostředím), který slouží pro osvojení si základů programování a programátorské logiky, jsme s paní profesorkou Suchánkovou pracovali celé první pololetí. Když jsme pak dostali možnost zúčastnit se soutěže v Baltíkovi, několik z nás se rozhodlo to zkusit.

Po splnění úloh domácího kola a poté školního kola, které zorganizovala prof. Suchánková dne 30. 3. 2015, byli dva nejúspěšnější řešitelé, Vojtěch Böhm a Dominik Kadera, vysláni reprezentovat školu v krajském kole, které se uskutečnilo na FZŠ Trávníčkova ve Stodůlkách.

Vyrazili jsme autobusem v jednu hodinu odpoledne od školy a vydali se na úmorně dlouhou cestou hromadnou dopravou na druhý konec Prahy. Dorazili jsme docela s předstihem, takže jsme se v pohodě usadili ve třídě a čekali na začátek soutěže. Nemohli jsme si přitom nevšimnout obří malby čaroděje Baltíka, která se hezky vyjímala hned u vchodových dveří a o kterou se s vámi musíme podělit.

Když byla soutěž zahájena, začal se nám odpočítávat čas a „odemknuly“ se nám úlohy k řešení. Zadání všech osmi soutěžních úloh bylo celkově velmi zajímavé. Po dvou hodinách soutěž skončila a my mohli jet domů.

Dominik Kadera, L1.D


Dodatek:

Vojtovi Böhmovi i Dominikovi Kaderovi děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Dominik Kadera se navíc v krajském kole Baltie 2015 umístil na krásném 2. místě a jeho celková 5. pozice v celorepublikovém srovnání krajských kol se stala důvodem k postupu do mezinárodního kola, které se chystá v červnu ve Varšavě! Gratulujeme – a moc držíme palce! 

středa 27. května 2015

Národní památník na Vítkově

Zdroj: zpravy.idnes.cz
Jednoho slunečného dne, 13. května 2015, se sešly třídy L3.D a L2.D před Národním památníkem pod žižkovským koněm na Vítkově, aby si v dnešní uspěchané době užily trochu historie.

Doprovázela nás paní profesorka Hádková, která nejen velmi dobře učí, ale je i zapálená průvodkyně historií. V průběhu exkurze nás seznámila s celým památníkem. Mohutný kůň stojící na podstavci s Janem Žižkou z Trocnova byl vyroben ze 120 bronzových částí a 5000 šroubů. Socha byla odlita po osvobození a odhalena ve výroční den bitvy na Vítkově 14. července 1950. Autorem sochy je Bohumil Kafka.

Pod žižkovským koněm jsme navštívili dvě výstavy. Při vstupu na první výstavu se široká chodba dělila na dvě části. Na levé straně jsme mohli vidět jednu otevřenou místnost s hrobem neznámého vojína. Díky informační předloze, kterou nám půjčili, jsem se dozvěděla, že to byly uložené ostatky bojovníka z bitvy u Zborova. Sovětské úřady prý nedaly souhlas k převezení ostatků od Zborova, tak zde byl pohřben padlý voják z Podkarpatské Rusi. Na pravé straně byly vystavené evoluční tabulky historie.  Dále tam například byla vystavena prostřelená kovová helma nebo zlatá propisovací tužka, kterou byla podepsána květnová dohoda na konci druhé světové války. Než jsme odcházeli, všimli jsme si sloupu, který byl rozdělen zlatými pruhy s vyrytými názvy míst bojů s daty např. (Afghánistán 2002). Mezi zlatými pruhy byly vzorky půdy, které vojáci přivezli z různých míst bojových operací.

Po skončení prohlídky jsme se všichni přesunuli na druhou výstavu, která měla několik pater. Hned v první místnosti jsme se ocitli mezi různými barevnými mramorovými deskami s vystavenými exponáty. Dále následoval prostor s křížem a umělými deskami s velkými obrazy, např. osobnostmi, které se zúčastnily válek. Mezi různé zajímavosti patřily ukázky ze Sokola, spartakiád, Skauta, různé kroje, uniformy apod. Potom jsme šli do prvního patra, do obrovské dlouhé místnosti s červenými sedačkami a československou vlajkou. Zde jsme viděli i prezidentský salónek.

Jako bonbónek na závěr jsme mohli vyjít na střechu budovy a vidět a vyfotit si úžasný výhled na Prahu. Z tohoto místa to není až tak běžné, proto se nám to velmi líbilo.  Byl krásný den, nádherné počasí. Prohlídku jsme ukončili zhlédnutím místa, kde byla původně hrobka prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda.

Touto návštěvou jsme získali nové poznatky. Bylo to zajímavé. Pokud máte rádi historii, neváhejte a přijďte si toto místo prohlédnout! Určitě se Vám zde bude líbit.

Veronika Baštová, L3.D

úterý 12. května 2015

Úspěch našich studentů v krajském kole SOČ dne 27. dubna 2015

V pondělí 27. dubna proběhlo krajské kolo 37. ročníku Středoškolské odborné činnosti, což je každoročně pořádaná celostátní soutěž odborných prací studentů středních škol. Práci lze přihlásit do některého z 18 soutěžních oborů. V Praze bylo přihlášeno celkem 81 prací.

Letošní pražské krajské kolo se konalo v Karlínském Spektru DDM na Karlínském náměstí a bylo zahájeno v 9:00 ve Velkém sále. Obhajoby soutěžních prací ve všech kategoriích poté započaly v 9.30.

Do oboru Informatika, ve které jsem soutěžil se svou prací, bylo přihlášeno 8 soutěžních prací studentů ze 4 středních škol. Po celou dobu obhajob panovala vlídná a příjemná atmosféra. Každá obhajoba trvala 20 minut a skládala se z 10minutového úvodního slova autora, které bylo následováno diskusí. Jelikož byla odborná porota velmi dobře připravena a kladla konstruktivní dotazy, byly diskuse často velmi zajímavé. Porota ke každé práci rovněž připojila komentář k obsahu či k formální stránce práce.

Po obhájení všech prací v jednotlivých oborech nastala půlhodinová přestávka a pak již vyhlášení výsledků daného oboru ve Velkém sále. Dle mého názoru byly všechny práce velmi zdařilé a tudíž zde byla vysoká konkurence. Přesto jsme se jako studenti Úžlabiny umístili velmi dobře. V oboru informatika jsme obsadili 1. a 2. místo a v elektrotechnice 2. místo.

Pokud je práce, která obsadila v daném oboru 1. místo, doporučena odbornou porotou, postupuje do celostátní přehlídky, která proběhne v polovině června. Odborná porota může také navrhnout k postupu do celostátního kola i 2. místo, což se stalo v obou případech prací našich studentů. Výsledek licitační porady bude oznámen na konci května.

Jakub Topič, I3.B




Dodatek:
V kategorii informatika (mimochodem, jedné z nejpočetněji obsazených) 1. místo vyhrál Jakub Topič z I3.B s prací Domácí meteostanice s webovým rozhraním a 2. místo Jan Tomšů z E4.A s prací DKIDE - Integrované vývojové prostředí pro kernelový vývoj. V oboru elektrotechnika, elektronika a telekomunikace si 2. místo vybojoval Jakub Moravec z E4.A s prací Inteligentní měření.

Velmi jsem ocenila i vystupování a chování všech pěti studentů naší školy. Gratulujeme a držíme palce do celostátního kola, a to i těm, kteří ještě čekají na rozhodnutí licitační komise o postupu. 

Lenka Suchánková, školní garant SOČ

čtvrtek 7. května 2015

Jarní soustředění KSP MFF UK ve dnech 18.–25. dubna 2015 v Moravském krasu (u Blanska)

Jelikož jsem se v matematické olympiádě v kategorii programování probojoval do celostátního kola, dostal jsem pozvánku na jarní soustředění korespondenčního semináře z programování (http://ksp.mff.cuni.cz/sksp/2015J/letak.html).

Že všechno nepůjde podle plánu, jsme spolu s dalším účastníkem týdenního soustředění pořádaného Korespondenčním seminářem z programování zjistili velmi brzy, když jsme nastoupili do špatného vlaku. Dva vlaky totiž z hlavního nádraží odjíždějí na minutu ve stejném čase stejným směrem. Místo našeho rychlíku, který nás měl bez přestupu dopravit až do Blanska, jsme omylem nasedli do vlaku EC do Budapešti, který ale v Blansku nestaví. Po lehké výhružce evropskému komisaři, který byl zrovna ve vlaku, že pokud nám vlak v Blansku nezastaví, zastavím ho páčkou (brzdou), která je příhodně umístěna v každém kupé, jsem byl ujištěn, že to sice řešení je, ale bude mě stát 1000 €. No pak mi bylo telefonicky navrženo (děkuji p. Suchánkové :-D) vystoupit v Pardubicích a počkat na správný vlak, který tam dorazí za třicet minut, což jsme také učinili.

Kolem půl čtvrté jsme dorazili do Blanska, kde na nás už čekali organizátoři KSP a odvezli nám věci na Chatku v Obůrce, následoval asi pětikilometrový výšlap lesem na kopec do Obůrky; že toto je jen začátek, jsem tak nějak tušil.

První večer nás nechali vybalit si věci a večer jsme hráli společenské poznávací hry, no následující večer už začal nastupovat tvrdý režim, který vydržel až do konce soustředění. Byli jsme ujištěni, že každý den budeme mít osm hodin spánku s tím, že co je to spánek, bude definováno.

Druhou noc nás rozdělili do skupinek po čtyřech, zavázali nám oči a odvezli nás někam pryč na pole. V jednu hodinu ráno, bez mapy, bez informací o poloze jsme se měli dostat zpět do Obůrky, nesměli jsme přitom používat mobilní telefony, GPS, mapy, nic. Jelikož jsem to tušil, velmi teple jsem se oblékl, vzal si s sebou náhradní čelovky, baterky, náhradní ponožky, dvě pláštěnky, což se nakonec ukázalo jako dobrý nápad. Naštěstí byla naše skupinka velmi šikovná a podle rozhledny jsme se velmi rychle zorientovali a zhruba po hodině jsme došli do Obůrky mezi prvními.

Pro lepší představu přikládám mapu cesty:


Než jsme se odebrali spát, chvíli jsme si ještě povídali. Ráno v osm jsme vstávali na rozcvičku, po níž následovala snídaně. Rozcvička povinná nebyla, avšak byla podmínkou účasti na snídani, která už povinná byla :-D.

Po rozcvičce a vydatné snídani jsme se odebrali na přednášky, každý den (pokud nebyl nějaký jiný program) byly dopoledne dvě přednášky a večer jedna, souběžně běžely tři přednášky s různými tématy a každý si mohl vybrat, na kterou chce jít.

Má první přednáška byla o intervalových stromech, následovaná velmi zajímavou přednáškou o vyhledávání v textu (TRIE – písmenkový strom, Knuth–Morris–Prattův algoritmus). Za celý týden jsem absolvoval hodně odborných přednášek (grafové algoritmy, geometrie v algoritmech, intervalové stromy, teorie čísel, kryptologie), včetně legendárních přednášek Martina Mareše, které podle profesorů z MATFYZu nikdo jiný odvyprávět nedovede, o parsingu a analýze textu „kolejářským algoritmem“ a kompilaci kódu. Na závěr proběhla také velmi zajímavá přednáška o internetu a síťových protokolech (IMCP, TCP, UDP).

Určitě bych všem doporučil řešit korespondenční seminář z programování pro začátečníky (https://ksp.mff.cuni.cz/z/) a jet se na příští jarní soustředění podívat (jak jsem se doslechl, na soustředění KSP-Z se dostanete i s velmi malým počtem bodů, třeba s 10–15 body). Je to velmi zajímavá zkušenost a poznáte bandu fajn lidí. Já se třeba doteď scházím s profesory a cvičícími z MATFYZu a chodíme společně do čajoven.


David Blažek, L2.D

Ústřední kolo matematické olympiády – kategorie P (programování)

V uvedené soutěži jsem zvládl úlohy domácího kola a z krajského kola, které se konalo 20. ledna 2015, jsem se probojoval do celostátního kola. Byl jsem jediným účastníkem ze SPŠE, všichni ostatní účastníci byli z gymnázií. Ve středu kolem třetí hodiny jsem dorazil před hotel Pramen na Hloubětíně. Ostatní účastníky jsem potkal okamžitě, nešli přehlédnout. Po krátké konverzaci (samozřejmě o C++) jsem si krásně zopakoval asymptotickou složitost Dijkstrova algoritmu nebo rozdíly mezi metodami Merge Sort a Quick Sort.

Poté jsem se šel s několika účastníky projít do okolí Hloubětína směrem k fotbalovému hřišti, cestou jsem se od bývalých účastníku KSP dozvěděl, co mě čeká na soustředění, na které jsem jel nedlouho poté. Jejich rady byly opravdu dobré, pomohly mi např. při výsadku nebo „šifrovačce“.
Večer následovalo slavnostní zahájení, kde k nám hovořil děkan Fakulty informatiky ČVUT prof. Ing. Pavel Tvrdík, CSc. a vedoucí katedry informatiky Doc. RNDr. Pavel Töpfer, CSc. Po krátkém proslovu, že my jsme elita národa, která bude řešit problémy budoucnosti, nás oba pozvali studovat jejich fakultu. Následně jsme soutěž oficiálně zahájili, bylo nám popřáno hodně štěstí při zítřejší teoretické části a odebrali jsme se na večeři. I přesto, že jsem měl zaplacený pokoj, jsem se kolem desáté hodiny odebral spát domů, abych se pořádně vyspal.

Následujícího rána jsem před osmou hodinou dorazil na snídani do hotelu Pramen. Po vydatné snídani jsme měli půl hodiny odpočinek (před začátkem teoretické části). Ta začala přesně v devět hodin, měla tři úlohy a trvala 4,5 hodiny. Úlohy byly hodně nadsazené, o čemž jsme byli předem informováni.

Následovala prohlídka Prahy, které jsem se spolu s několika dalšími pražskými soutěžícími nezúčastnil (Prahu mohu vidět kdykoliv) a jel se domů trošku prospat a připravit. Večer jsme se všichni sešli u Gymnázia Christiana Dopplera a prohlédli si soutěžní počítače a soutěžní prostředí. Při té příležitosti nám Medvěd (Martin Mareš), který byl autorem soutěžního a odevzdávacího systému, zadal několik testovacích úloh.

Poté jsme se odebrali na hotel a na večeři, tuto noc už jsem zůstal na hotelu, hráli jsme s ostatními účastníky hru Bang a udělali si např. chatovacího klienta se serverem. Kolem jedenácté v noci jsme se odebrali spát.

Příští den jsme vstali kolem osmé hodiny na snídani, sbalili si věci a odebrali se znovu na Gymnázium Christiana Dopplera na praktickou část soutěže. Po soutěži proběhlo vyhlášení nejlepší čtvrtiny soutěžících, kde jsem se bohužel neumístil, avšak příští rok už bych rád, aby se moje jméno vyjímalo na listině úspěšných řešitelů.

Domácí kolo této programátorské soutěže (http://mo.mff.cuni.cz/p/)  je sice velice těžké, ale doporučuji ho všem, kdo se chystají jít studovat informatiku na FIT nebo MATFYZ.


David Blažek, L.2D