úterý 3. května 2016

Výlet do iQLANDIE v Liberci

Dne 21. 4. 2016 jsme se vydali do iQLANDIE  v Liberci, společně se třídou L2.D. Sraz byl v 7:45 u školy a autobus pro nás přijel v osm hodin. Cesta byla dlouhá přibližně hodinu a půl, a tak většina z nás ještě dospávala.

Na celý areál o šesti podlažích jsme měli 3 hodiny, proto jsme si mohli vše projít naším vlastním tempem a poté si znovu projít expozice, které se nám nejvíce líbily.

Většinu z toho, co jsme si mohli vyzkoušet, jsme již znali z teoretické části, a tak vidět na živo, jak to funguje, byl opravdový zážitek. Mohli jsme vidět, jak určité jevy, o kterých jsme se někde něco doslechli, či jsme je viděli v televizi, probíhají a například jaké to je, když se o vás „opře“ vítr o rychlosti 80km/h a nebo jaké by to bylo projet se po Marsu.

A na závěr nesmíme opomenout „science show“, protože ta byla vskutku úžasná a to i přesto, že si myslela naše paní profesorka na chemii, že lektoři, co tu show prováděli, byli lehkomyslní. Asi tak ze všeho nejzajímavější byla ta část, když nám ukazovali, co se stane, když nalijeme do tekutého dusíku vařící vodu.

Rozhodně bych chtěl tuto exkurzi ještě někdy podniknout, jelikož je to naučné a člověk, nejen že přijde na jiné myšlenky a odpočine si, ale aniž by to tušil, tak se vlastně učí, jak nebo proč určité jevy probíhají.

iQLANDII vřele doporučuji i pro lidi co nemají rádi učení a moc se o takové to věci nezajímají. Je to vskutku zážitek pro každého člověka každého věku.

Jiří Černý, I1.B

Cesta za poznáním vědy

   

Dne 21. dubna žáci I1.B a L2.D naší školy vyjeli autobusem na exkurzi do iQLANDIE v Liberci, aby se dozvěděli zajímavé poznatky. A co o svém výletu píší studenti třídy I1.B se svou třídní učitelkou?

Už na parkovišti u budovy iQLANDIE to hýřilo vědou. Stál zde jednoduchý stroj na principu páky, kterým se dalo zvednout celé automobilové vozidlo jen s pomocí lidské síly. Někteří jsme si museli vyzkoušet, jak to funguje, takže jsme se tam začali věšet jako opice a viseli hlavami dolů.

Poté jsme už vstoupili do komplexu. Naše exkurze s názvem „objevuj a poznávej podle sebe“ začala u zpívající fontány, kolem níž se točilo spirálové schodiště, které vedlo do pater a mezipater kouzelné vědy.

V prvním patře byly přírodní živly. Patrik Dayef a Jakub Švehlík si vyzkoušeli, jaké to je, ocitnout se v mýdlové bublině. Někomu přišlo zajímavé, zkusit si zemětřesení na trenažeru nebo vichřici s rychlostí větru 85 km/h.

Druhé patro bylo většinou o člověku. Mohli jsme si změřit tep, zjistit rychlost svého postřehu, ověřit správné rozpětí svých paží vzhledem k výšce své postavy. Někdo si zkusil operovat, jiný si ověřil své znalosti z první pomoci nebo zjistil typologii své osobnosti.

Ve třetím patře v expozici o ves-míru si Jakub Tichý vyzkoušel na
vlastní kůži točení se v gyroskopu.
V budově jsme našli mystifikující obrazy, roboty, kteří vás svýma elektronickýma očima sledovali, mnoho dalekohledů, modelů na lom světla, laserový paprsek, viskozitu kapalin, Voltův sloup a mnoho dalších zajímavých elektronických „hejblátek“.

K zamyšlení vedla expozice „Jaký mám talent“, která stručně a velmi poutavě prezentovala významné světové osobnosti historie i sou-časnosti, seznámila nás s jejich životem, myšlenkami a prací.

Bylo toho opravdu hodně, co jsme viděli a vyzkoušeli si, ale všechno jsme ani projít nestihli. Většina expozic byla interaktivní a byla dobrým příkladem toho, jak věda a škola může být ve skutečnosti zábavná a hravá.

Součásti návštěvy v iQLANDII byla i chemická „show“, ve které jsme viděli, co se stane s kapalným dusíkem o teplotě –196 °C, když se do něj přilije vařící voda. S nadšením jsme sledovali, jak vybuchuje vodík, lítá raketa nebo hoří etylén.

Výlet do iQLANDIE se nám moc líbil. Měli bychom mít více takovýchto výletů, které nemusí být jenom interiérové, ale také bychom mohli jet někam do českých lesů, třeba na piknik.



A pokud Vy jste ještě v iQLANDII nebyli, rozhodně Vám ji doporučujeme navštívit. Další fotografie z naší exkurze najdete na facebooku školy.

Marie Waissiová a žáci třídy I1.B

neděle 1. května 2016

Opětovný úspěch našeho studenta v krajském kole SOČ!

Jakub Topič, student 4. ročníku oboru Informační technologie, se letos v krajském kole 38. ročníku SOČ umístil na 1. místě v krajském kole v oboru Informatika s prací IoT: Řízení modelové železnice.

Inspirován Internetem věcí se Jakub rozhodl vytvořit návrh a implementaci systému pro řízení analogové modelové železnice měřítka TT ze 70. let. Ve své práci Jakub propojil různorodé technologie v uceleném projektu a přeměnil tak klasický model železnice na vyšší technologický stupeň.

Použitý model železnice obsahuje 6 vlaků, 2 nádraží, 10 návěstidel, 6 výhybek, 11 spínacích kolejí a 12 úseků. Jakubova práce zahrnuje vizualizaci stavu kolejiště v reálném čase, vzdálené interaktivní ovládání návěstidel a výhybek přes internet, bezpečnostní systém, zamezující kolizím, možnost tvorby a spouštění vlastních sekvencí povelů a náhodné řízení. Pro vzdálené ovládání železnice Jakub využívá vlastní linuxový server, řídicí jednotku založenou na Arduinu a interaktivní webovou aplikaci.

Při obhajobě práce v krajském kole SOČ dokázal Jakub s přehledem zodpovědět i všechny otázky poroty i publika s velkou odbornou fundovaností.




Držíme palce nejen do celostátního kola SOČ, ale i k maturitě!

Lenka Suchánková (s využitím podkladů Jakuba Topiče, I4.B)