úterý 3. května 2016

Cesta za poznáním vědy

   

Dne 21. dubna žáci I1.B a L2.D naší školy vyjeli autobusem na exkurzi do iQLANDIE v Liberci, aby se dozvěděli zajímavé poznatky. A co o svém výletu píší studenti třídy I1.B se svou třídní učitelkou?

Už na parkovišti u budovy iQLANDIE to hýřilo vědou. Stál zde jednoduchý stroj na principu páky, kterým se dalo zvednout celé automobilové vozidlo jen s pomocí lidské síly. Někteří jsme si museli vyzkoušet, jak to funguje, takže jsme se tam začali věšet jako opice a viseli hlavami dolů.

Poté jsme už vstoupili do komplexu. Naše exkurze s názvem „objevuj a poznávej podle sebe“ začala u zpívající fontány, kolem níž se točilo spirálové schodiště, které vedlo do pater a mezipater kouzelné vědy.

V prvním patře byly přírodní živly. Patrik Dayef a Jakub Švehlík si vyzkoušeli, jaké to je, ocitnout se v mýdlové bublině. Někomu přišlo zajímavé, zkusit si zemětřesení na trenažeru nebo vichřici s rychlostí větru 85 km/h.

Druhé patro bylo většinou o člověku. Mohli jsme si změřit tep, zjistit rychlost svého postřehu, ověřit správné rozpětí svých paží vzhledem k výšce své postavy. Někdo si zkusil operovat, jiný si ověřil své znalosti z první pomoci nebo zjistil typologii své osobnosti.

Ve třetím patře v expozici o ves-míru si Jakub Tichý vyzkoušel na
vlastní kůži točení se v gyroskopu.
V budově jsme našli mystifikující obrazy, roboty, kteří vás svýma elektronickýma očima sledovali, mnoho dalekohledů, modelů na lom světla, laserový paprsek, viskozitu kapalin, Voltův sloup a mnoho dalších zajímavých elektronických „hejblátek“.

K zamyšlení vedla expozice „Jaký mám talent“, která stručně a velmi poutavě prezentovala významné světové osobnosti historie i sou-časnosti, seznámila nás s jejich životem, myšlenkami a prací.

Bylo toho opravdu hodně, co jsme viděli a vyzkoušeli si, ale všechno jsme ani projít nestihli. Většina expozic byla interaktivní a byla dobrým příkladem toho, jak věda a škola může být ve skutečnosti zábavná a hravá.

Součásti návštěvy v iQLANDII byla i chemická „show“, ve které jsme viděli, co se stane s kapalným dusíkem o teplotě –196 °C, když se do něj přilije vařící voda. S nadšením jsme sledovali, jak vybuchuje vodík, lítá raketa nebo hoří etylén.

Výlet do iQLANDIE se nám moc líbil. Měli bychom mít více takovýchto výletů, které nemusí být jenom interiérové, ale také bychom mohli jet někam do českých lesů, třeba na piknik.A pokud Vy jste ještě v iQLANDII nebyli, rozhodně Vám ji doporučujeme navštívit. Další fotografie z naší exkurze najdete na facebooku školy.

Marie Waissiová a žáci třídy I1.B

Žádné komentáře:

Okomentovat