pátek 31. března 2017

Kouzlo okamžiku ve fotografiích studentů Úžlabiny

Skončil další ročník naší malé školní fotosoutěže, zde jsou výsledky:

Na 3. místě se umístil Jan Körbler, žák třídy I3C, který díky svému snímku Hell získal 22 hlasů v hlasování studentů. Honza je i autorem zajímavých fotek z autentického zážitku autonehody dědečka, který na rozdíl od vozu vše přežil bez úhony, a tak vznikl neobvyklý snímek k tématu, jehož mottem byla Čapkova slova: „To nejkrásnější na světě nejsou věci, nýbrž chvíle, okamžiky, nezachytitelné vteřiny.“

Hell
2. místo patří Natálii Mitášové, žákyně L1E, která oslovila porotce – fotografa Vladimíra Bílka z Jihlavy:

„Fotografie Před školou je silná hlavně kontrastem západu slunce a budovou paneláku. Je to takové zachycení krásy v jinak depresivní zástavbě.“ Natálie navíc získala 14 hlasů od studentů za svou fotku Čumák.

Před školou

Absolutním vítězem je Adam Havlíček z L3D, jeho vítěznou fotku Fontána vybral odborný poradce přímo z CFŠ:

„Fotografie „Fontána” splňuje vše, co k hezkému snímku patří. Zaujala mě svojí jednoduchostí a vhodnou kompozicí. Po technické stránce je snímek dokonale ostrý, bez jakéhokoliv přepalu; chrlící voda je krásně zmrazená. Oceňuji, že fotograf zde správně využil takzvaný expoziční trojúhelník, tedy čas, clonu a citlivost. Dokázal bych si tuto fotografii představit i jako fotoobraz visící na zdi. Tato fotografie mě oslovila svou originalitou na první pohled. Voda chrlící z fontány nemusí být pro některé lidi zvláštním okamžikem, ovšem když ji fotograf správně zachytí, je z toho úžasná fotografie.“

Ivan Svatoš, Centrum FotoŠkoda

Fontána

Pod vrcholem

Japonská zahrada
Adam kromě toho obdržel 16 hlasů za svou Japonskou zahradu a 18 hlasů za snímek Pod vrcholem Fudži.

Díky spolupráci s CFŠ získal kromě 1. ceny (poukázky na 1 500 Kč) ještě kontakt na vedoucího katedry fotografie na FAMU, a dostane se mu tak cenných rad do jeho dalších fotografických pokusů. Tak hodně štěstí!

A na jaře 2018 se těšíme na další fotky – přijďte s nápady na téma!

Dana Havlíková

středa 29. března 2017

Matematický klokan 2017

Opět už po mnohokráte se naši žáci 17. 3. 2017 zapojili do mezinárodní soutěže Matematický klokan. Zájemci z 1. a 2. ročníků v kategorii Junior a 3. a 4. v kategorii Student. Devadesát minut soustředěného přemýšlení a počítání dalo všem hodně zabrat. Opět studenti řešili 24 úloh: 8 úloh po 3 bodech, 8 po 4 a 8 po 5 bodech. Jako v předchozích letech za každou nesprávnou odpověď získali mínus 1 bod. No zkuste si sami spočítat jednu úlohu z kategorie těch lehčích tj. tříbodových v kategorii Junior:

Jednu osminu svatebních hostů tvořily děti. Tři sedminy dospělých hostů byli muži. Jakou část hostů tvořily dospělé ženy?

(A) 1/2 (B) 1/3 (C) 1/5 (D) 3/7 (E) 4/7 správná odpověď je A

Do soutěže se celkem zapojilo 48 studentů. Všem děkujeme za účast. Vítězům blahopřejeme a těšíme se, že si naši studenti příští rok opět rádi zasoutěží.

Výsledky Matematického klokana
2017
Student 3. a 4. roč.
body
1. Kolanda Luděk   L4.D
51
2. Blažek David      L4.D
49
3. Bušek Filip         I4.C    
39
Junior 1. a 2. roč
body
1. Koc Matyáš                               I1.D
63
2.- 3. De Beuckelaer Siegfried      E2.A
57
2.- 3. Pecák Tadeáš                      E2.A
57


Marie Waissiová, organizátorka soutěže na naší SPŠE

středa 15. března 2017

Z Araratu do Konga aneb Nezapomenutelné vystoupení očima I1C

Na školní akademii jsem se (na rozdíl od základní školy) opravdu bavil. Ve 13 hodin jsme se (i když ne všichni zavčasu) sešli v budově starého známého Salesiánského divadla v pražských Kobylisích. Zkoušky na večer byly v plném proudu už chvíli předtím. Se spolužáky jsme se tedy usadili a dívali jsme se na ostatní představení, než na nás přišla řada.

 

A během těchto chvil to začalo. Z vypůjčených mikrofonů se čas od času ozvalo ikonické ,,Du Hast“. V zákulisí pořád někdo pobíhal a občas dotyčný vběhl i na jeviště, za což nebyl reproduktor moc rád, a většinou od něj přišla nějaká ta nadávka. Záhadou zůstává, kde se naučil mluvit. Nakonec jsme přišli na řadu. Naše vystoupení s Noemovou archou jsme nějak odzpívali a zmizeli jsme za závěsy. V šatnách probíhaly vášnivé diskuze o všemožných tématech.




Od 15. hodiny byla naplánována generálka. Mezitím se někteří z nás vydali pro pizzu do metra. (Ne)inteligentně ovšem vyrazili v hábitech z představení, což vedlo k údivu obsluhy se slovy:,,Ty bláho, asasíni!“ Generálka sice nebyla odstartována úplně na čas, ale o moc zpožděná nebyla. ,,Du Hast“ se stále ozývalo a pobíhající účastníci byli stále všudypřítomní. Reproduktor se ale přeci jenom ztišil – těžko říct, jestli za to nemohla spíš antidepresiva než náhlá dobrá nálada.

Generálka byla rychle za námi, a byla tu delší pauza, během které následovalo další zběsilé tažení směr pizzerie. Času bylo dost, takže se nikdo nikam nehnal. Mezitím připravila paní profesorka Slámová a její pomocníci občerstvení pro diváky. Dle množství ,,Čoketek“ byla vykoupena nejbližší prodejna Lidl. Pomalu, ale jistě se do hlediště začali scházet diváci. My jsme zatím čekali na své příbuzné a kamarády, nebo jsme se připravovali v šatnách.




Světlo v sále zhaslo kolem 18:05. Tím akademie oficiálně začala. Protože jsme byli hned mezi prvními čísly, dokončili jsme veškeré přípravy a šli čekat do zákulisí. Jakmile začal hrát Mozartův Marsz Turecki (tedy turecký pochod), některým čekajícím mírně přeskočilo a začali dřepovat do rytmu. Bylo velkým uměním se tomu ani trochu nesmát. Proto to také víceméně nikdo nezvládl. Chudák paní profesorka Vospálková se nás snažila zklidnit, ale nakonec to také nevydržela a smála se s námi. Po skončení pochodu a předpovědi počasí jsme vyšli na jeviště.





Divácká účast byla velmi dobrá, takže se asi u některých dostavila tréma. Přesto jsme své vystoupení zvládli a ze scény jsme odcházeli v dobrém rozpoložení. Potom už jsme čekali jen na odehrání ostatních představení a závěrečný zpěv všech účastníků. Po jeho konci vyšla na jeviště paní ředitelka, spolu se všemi profesorkami, které se podílely na přípravě akademie. Jakmile dozněl proslov paní ředitelky a paní profesorky Moravcové, všichni jsme se za velkého potlesku odebrali do šaten. Tam jsme se převlékli ,,do civilu“ a postupně odcházeli z divadla a odjížděli domů.

S akademií jsem byl opravdu velmi spokojen a rád bych se spolu se svými spolužáky zúčastnil i příští rok.

Jan Spurný

Na akademii 8. března spousta z nás zažila ohromnou zábavu, stres, ale i uznání profesorů a našich nejbližších. Na prvních zkouškách jsme působili poměrně neohrabaně, ale to se brzy změnilo a všechno bylo připraveno. Generální zkouška proběhla po herecké stránce bez problémů.

A bylo to tu. Všichni v úvodu zvládli své vystoupení perfektně. A na řadu jsme přišli my, I1C. Čekali jsme v zákulisí na svoji chvíli. Ale pak přišlo to, čeho jsem se nejvíc bál. Začali jsme se smát a nikdo nás nemohl zastavit. K tomu se jeden ze spolužáků začal pohupovat do rytmu klavíru, který byl na programu před námi. Obával jsem se pohromy! Ale to jsem ještě nevěděl, co dokáže dav lidí v hledišti. Všichni jsme ztichli a čekali na pokyn. Smích vystřídala nervozita, ale zvládli jsme to na jedničku. Zapojili jsme se ještě na konci vystoupení, kde zpívali úplně všichni účinkující. A pak už jsme se jen klaněli všem, kdo nás sledovali z hlediště. Další nezapomenutelný zážitek do mých vzpomínek.

Vojta Svozil

Byla to velká legrace a určitě jsme si vyzkoušeli něco nového, především vystoupení před lidmi, a to byla dobrá zkušenost. A taky jsme se skamarádili s holkami a kluky z vyšších ročníků, a to je super.

Jakub Střeštík

Po úvodu a předehře jsme vystupovali my, I1C. Jako první ze všech tříd! To byla obrovská příležitost, jak akademii dobře zahájit, nebo celý začátek pěkně pokazit.

Po každém vystoupení následoval ale velký potlesk, nakonec ještě větší. Všechno se obešlo bez zranění i psychické újmy. Spolupráce se všemi ostatními mě moc bavila.

Jakub Vondráček
  
Vystupovat před davem lidí? Žádný problém!
Koordinovat spoustu lidí najednou? Žádný problém!
Nezpanikařit po první chybě? Žádný problém!
Zjistili jsme, co všechno umíme: zpívat, tancovat, hrát na různé hudební nástroje…  A poznali jsme taky spoustu fajn lidí z celé školy. Úžasná zkušenost!

Filip Linhart

úterý 14. března 2017

Návštěva Jobs Expo & Lingua Show

Dne 10. března 2017 studenti prvního ročníku a někteří žáci třídy E2.A navštívili spolu s profesorkami anglického jazyka mezinárodní veletrh pracovních příležitostí (Jobs Expo) a mezinárodní jazykový a vzdělávací veletrh (Lingua Show) v Průmyslovém paláci. Po příchodu jsme od učitelek dostali pracovní listy, které jsme během doby strávené na veletrhu měli za úkol vyplnit.

V budově na nás čekalo celkem 54 vystavovatelů, počínaje známými společnostmi, jako jsou Agrofert, Amazon, BMW Group či MAFRA, a konče státními institucemi České republiky. Své stánky zde také měly různé jazykové školy, vzdělávací střediska a poskytovatelé personálních služeb.
V 11:00 začala přednáška Mgr. Zděnky Stebelské, ředitelky jazykové školy Chinese Point. Paní Stebelská nám během třiceti minut vysvětlila základy fonetiky a fonologie čínštiny a naučila nás počítat čínsky od jedné do deseti. Ke konci přednášky jsme si také vyluštili sudoku obsahující čínské číslovky od jedné do čtyř. Další půlhodinovou přednášku měl Ing. Zdeněk Moravec ze Student Agency, který nám řekl základní informace o zahraničních jazykových pobytech.

Po skončení této přednášky jsme posledních pár minut věnovali další prohlídce stánků a následně jsme profesorkám odevzdali své pracovní listy. Poté jsme se vydali domů s pocitem příjemně stráveného a pro některé i naučného dopoledne.

Michal Lenc, E2.A





pátek 10. března 2017

Návštěva Justičního areálu Na Míčánkách

Dne 3. 3. 2017 navštívila třída L4.D s paní profesorkou PhDr. Yvettou Hádkovou Justiční areál Na Míčánkách v Praze 10. Sídlo zde mají obvodní soudy pro Prahu 4, 8, 9 a 10. My jsme byli na jednání Obvodního soudu pro Prahu 4. Hlavním účelem naší návštěvy bylo shlédnout několik soudních jednání a udělat si tak představu o tom, jak probíhá jednání u civilního soudu.


Soudní jednání, která jsme měli možnost sledovat, se týkala vyklizení bytu, nařízení výživného na dítě, na nerozvedenou manželku, zaplacení za pobyt na protialkoholní záchytné stanici a také rozhodnutí o sankci za neplacení povinného ručení.

Paní soudkyně se naší třídě ochotně věnovala, ať už šlo o vysvětlení případů, které se ten den projednávaly, tak o odpovídání na naše otázky, kterých nebylo málo. Týkaly se převážně soudnictví v České republice, rozsudků, ale i případů ze života. Za to patří paní soudkyni velké díky.


Myslím si, že pro všechny studenty z naší třídy byla návštěva u soudu velmi poučná a zajímavá. A to i přes to, že pouze ke dvěma jednáním se dostavily obě strany, žalobce i obžalovaný.


Luděk Kolanda, L4. D

Maturitní a imatrikulační ples školy

Dne 24. ledna proběhl ples naší školy v Radiopaláci. Vcelku jsem si ho užil. Panovala tam příjemná atmosféra. Program byl dobře naplánován a časově všechno vycházelo. Trošku mi vadilo jen dlouhé čekání a organizace našeho nástupu nanečisto. Ale pak všechno proběhlo v pořádku a všichni jsme byli ostužkováni. Potom následoval proslov paní ředitelky, v jehož průběhu jsme byli seřazení pod pódiem. Většina mých spolužáků brzy odcházela, ale já jsem zůstal s rodinou a pár kamarády a čekal na vystoupení čtvrťáků. Vypadala docela připraveně a byla to legrace. Z plesu jsem odcházel až o půlnoci.

Vojtěch Capil, I1.C

Myslím, že naše Íčko je jednou z nejvtipnějších tříd a jsme prima kolektiv. Po zkoušce na nástup jsme se toulali po Radiopaláci a dělali fotky. A pak přišlo to, kvůli čemu jsme na plese byli: naše třída se pořád smála a užívala si té chvíle, kdy se z nás stali plnohodnotní prváci!

Christian Bošiak, I1.C



Maturitní ples byl pro každého z nás moment, který si určitě užil – jak se svými blízkými, tak se spolužáky. Trochu nás trápily velké fronty u baru a v šatně, ale jsem rád, že se povedlo naše vystoupení. Byl to pro mě další krok v životě. Ačkoli se vyskytlo pár nedostatků, (moc spokojení jsme nebyli s ozvučením sálu), určitě jsem si ples užil, byla spousta legrace. Maturitní ples bylo vlastně hlavně krásné uvedení prváků na naši školu a zároveň neskutečný úvod do finále našeho studia na Úžlabině. Pokud se maturita povede tak, jako ples, bude vše v naprostém pořádku.

Třída I4.B

Divadelní představení Revizor

Dne 14. 2. 2017 jsme se školou vyrazili na divadelní představení do Salesiánského divadla v Kobylisích na představení Revizor, které hrál soubor DIVADLA RŮZNÝCH JMEN. Těšili jsme se, protože jsme toto dílo nedávno četli v povinné četbě. Hra kritizuje lidské vlastnosti – přetvářku, úplatkářství, prospěchářství, ustrašenost, namyšlenost a hloupost.



Představení nás velice překvapilo, bylo vtipné a byli jsme nadšeni. Herci byli výborní. Nejvíce se nám líbil Jaromír Nosek, který hrál Chlestakova. Dokázal skvěle pobavit publikum a zahrát i obtížné citové scény. Po krásném kulturním zážitku jsme se opět vrátili do školy, kde probíhalo klasické vyučování. 

O. Varga + M. Varga, I2.B

Exkurze do Motola

Dne 1. 3. 2017 jsme se jako třída E4.A zúčastnili exkurze v pražské nemocnici Motol, zde nám byly ukázány spirometrické přístroje, spektrometry a vyšetření samotné.

Spirometrie

Spirometrie je základní metodikou ve vyšetřování plicních funkcí. Vyšetření se provádí vsedě ve vzpřímené poloze, uskutečňuje se opakovaně a naměřené parametry jsou zaznamenány do tzv. spirometrické křivky neboli spirogramu, který v souřadnicovém systému vyjadřuje závislost změny objemu v čase. Ze spirogramu stanovujeme dechový objem, expirační a inspirační rezervní objem, vitální a inspirační kapacitu nebo eventuálně dechovou frekvenci, maximální minutovou ventilaci či dechovou rezervu, díky kterým získáme představu o stavu plic vyšetřovaného.



Spektrometrie

Hmotnostní spektrometrie je fyzikálně-chemická metoda, která stanovuje hmotnosti molekul a atomů po jejich převedení na ionty. Podstatou hmotnostní spektrometrie je separace iontů produkovaných v iontovém zdroji přístroje na základě jejich efektivní hmotnosti a jejich následná detekce. Všechny tyto procesy probíhají v uzavřeném prostoru, ve kterém je pomocí systému pump kontinuálně udržováno vakuum.

V lékařských oborech je diagnostický protetický přístup krokem pro včasnou detekci nádorových onemocnění a pro nalezení nových prognostických a prediktivních markerů, ale své uplatnění má i při studiu genetických onemocnění, v screeningu vrozených metabolických poruch a k detekci metabolitů, které mohou sloužit jako markery pro diferenciální diagnostiku metabolických onemocnění.

Hmotnostní spektrometrie má však své využití i v oblasti přírodních věd, kde má své uplatnění při studiu rostlinných a živočišních genomů.

Spektrometr je druh vědeckého přístroje, který umožňuje zkoumat prvkové chemické složení látky či objektu na bázi měření odraženého světla respektive odražené vlnové délky světla a jeho absorpci nebo na základě měření vzniklého světla, přičemž ke vzniku dochází umělou excitací. Spektrometr se používá převážně pro provádění spektroskopické analýzy. Kromě analýzy prvkového chemického složení jsou spektrometry také využívány pro měření spektrálních závislostí optických vlastností materiálů - odrazivosti, propustnosti, emisivity a pohltivosti.

Kryštof Veselý, E4.A

úterý 7. března 2017

Zahájení 13. ročníku Fotografické soutěže

Ve středu 1. 3. 2017 byl zahájen 13. ročník Fotografické soutěže. Na začátku vernisáže přednesl úvodní řeč žák druhého ročníku:




Dobrý den, vážení návštěvníci,

dovolte mi, abych vás srdečně přivítal u příležitosti zahájení dalšího ročníku tradiční školní výstavy fotografií. Veškeré zde vystavené fotografie byly pořízeny žáky naší školy. Tentokrát bylo zadané téma „Kouzlo okamžiku“ inspirované Čapkovým citátem. Každý snímek je unikátní, nádherný a zachycuje pestrobarevné pocity, myšlenky a chvíle. Tyto fotografie vás přenesou do momentu zmrazeného fotografem v čase, abyste si ho mohli vychutnat a obdivovat, jak dlouho budete chtít. Jistě se vyskytnou takové, které se vám budou líbit více či nejvíce, a tak při odchodu nezapomeňte odevzdat hlas tomu momentu, který je právě podle vás ten nejkouzelnější. Děkujeme nyní všem, kteří přispěli svými fotografiemi, a umožnili tak uskutečnit tuto výstavu, a zároveň firmě FotoŠkoda za ceny pro vítěze ankety. Já vám všem děkuji za pozornost a přeji příjemné rozjímaní nad fotografiemi.

Richard Šimeček, E2.A

čtvrtek 2. března 2017

Exkurze na Fakultě elektrotechniky ČVUT v Praze

Dne 23. 2. 2017 navštívila část třídy E3.A, která studuje specializaci lékařské přístroje, katedru fyziky a měření FEL ČVUT v Praze.

Biochemická laboratoř – umělá ledvina

Biochemická laboratoř – laboratoř plazmatu
Měli jsme možnost vidět několik moderně vybavených učeben a zajímavých pracovišť. V učebně praktického cvičení nás zaujalo řezání masa elektrodou. V laboratoři plazmy jsme sledovali pokus o sterilizaci potravin pomocí speciálních esenciálních olejů, které jsou rozstřikovány pomocí plazmy. V laboratoři akustiky jsme byli přítomni demonstraci střelby v běžné místnosti a poté v bezodrazové místnosti. Viděli jsme i pokus se skládáním a rušením akustických vln v trubici plné polystyrénu. Dále následovala mlžná komora, kde se zobrazovaly průlety α (alfa) a β (beta) částic v podchlazených alkoholových parách. Fyzik provádějící pokus vkládal do komory radioaktivní zářiče thoria a radia. V závěru exkurze jsme si prohlédli laboratoř jaderné fúze, spojující lehká jádra do středně těžkých jader.

Mlžná komora – jaderné částice

Laboratoř jaderné fúze
Bezodrazová místnost
Všichni jsme se shodli, že podobně zaměřené exkurze vítáme, protože nám pomohou lépe pochopit teoreticky probírané učivo a navíc jsou zajímavé.

Ondřej Svoboda, E3.A

středa 1. března 2017

Krajské kolo Bobříka informatiky

I letos se studenti naší školy probojovali do Krajského kola Bobříka informatiky. Této soutěže se již tradičně účastní velký počet studentů.

Náš student Vojtěch Böhm ze třídy L3.D se umístil na krásném devátém místě. Více bodů získali studenti prestižních pražských gymnázií, z odborných škol je Vojta nejlepší.

Výsledky krajského kola:
  1. David Žáček Gymnázium Ch. Dopplera
  2. Sebastian Duarte Gymnázium Ch. Dopplera
  3. Jakub Matějka Gymnázium Ch. Dopplera
  4. Martin Miller Gymnázium Voděradská
  5. Petr Dedek Mensa gymnázium
  6. Vojtěch Dědek Gymnázium Ch. Dopplera
  7. David Nápravník Gymnázium, Praha 9
  8. Vojtěch Lanz Gymnázium Ch. Dopplera
  9. Vojtěch Böhm SPŠE V Úžlabině
Ivana Durdilová