čtvrtek 30. června 2016

Týden vědy 2016

Neděle: Časné nedělní vstávání na devátou hodinu nám dalo velmi zabrat, jelikož nikdo z nás není ranní ptáče. Nám se to podařilo a spolu s Michalem Zeleným a Markem Tomčiakem jsme se vydali směrem na Staroměstskou, poblíž které se nachází Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská. Po úvodních registracích jsme usedli do velké auly, kde nám profesor Svoboda přednesl uvítací prezentaci, po níž jsme se vydali na oběd. Na hlavní část dne se teprve mělo dostat – byla jím přednáška o termojaderné fúzi. Nejprve jsme se sešli s Markem v aule, kde si Marek neváhal prostřít stolek a najíst se. V duchu jsme se smáli Michalovi, že přijde pozdě na přednášku, ale kdo se směje naposled… Zjistili jsme, že sedíme ve špatné aule a tak jsme museli rychle přeběhnout do auly správné, kde Michal již seděl. Přednáška se nám velmi líbila, během hodiny a půl jsme se dozvěděli v kostce vše o fúzi, jejím využití a její budoucnosti. Večer se ještě pořádala menší zábavná aktivita, té jsme se však z důvodu únavy neúčastnili.

Pondělí: V 9:30 jsme čekali na chodbě s Michalem a spolu s dalšími dvěma dívkami, které s námi měly pracovat na projektu, na našeho „supervizora“, jímž byl cizinec Aurel Gabris. Jak už jsme pochopili z mailu, náš projekt měl být veden celý v angličtině, jelikož profesor česky neumí. Usedli jsme do menší třídy a začali jsme se seznamovat s kvantovou fyzikou, pravděpodobnostmi a Bellovými rovnicemi. Byla to nesmírně zajímavá, zábavná a hlavu lámající zkušenost. V 16:15 jsme skončili a přesunuli se do auly na přednášku o umění vědy. Toto téma nás neoslovilo. Večer jsme se rozešli a připravovali jsme se na zítřek.

Úterý: Stejný sraz, stejné místo. My 4 projektanti (naše dvě nové kamarádky a já s Michalem) jsme se sešli na chodbě. Měli jsme začít dělat prezentace a příspěvky do sborníku ohledně našeho tématu/projektu. Bohužel jsme nemohli najít žádnou třídu a tak jsme museli jít do „S.O.S“ třídy, která byla na chodbě, ale stoly, židle a Smart tabuli měla. Celé dopoledne jsme trávili prací na prezentaci projektu, poté následoval oběd. S Michalem jsme si potřebovali dát pauzu, tak jsme šli ke mně domů. Po cestě zpátky byl Michal tak pracovitý, že pracoval i v MHD. Po jídle jsme opět vrátili k dopolední činnosti a koncem páté hodiny jsme konečně prezentaci a příspěvek do sborníku nahráli na předem daný web a šli jsme s oddychem domů. Bylo to velmi náročné a nervy drásající odpoledne.

Středa: Středeční dopoledne bylo nejméně zábavné a to z toho důvodu, že jsme museli absolvovat pokračování přednášky o umění vědy. Kluci své opovržení dali najevo. Náladu nám zlepšil výborný oběd, po kterém jsme měli dlouhou pauzu. Když nadešla druhá hodina, sešli jsme se na Masarykově nádraží a čekali jsme na vlak, který nás měl odvézt do ústavu ÚJV Řež. V ústavu jsme viděli menší reaktor, různé technické vymoženosti a prohlédli jsme si stavbu dalšího areálu, ve kterém jsme si mohli vyzkoušet ovládat robotické paže. Po exkurzi jsme se vrátili do Prahy a rozešli jsme se.


Nemohli jsme si s Michalem odpustit „selfie“ na lešení na stavbě:


Čtvrtek: V tento den započala již od rána druhá nejhlavnější část Týdne vědy a tím byla prezentace studentských miniprojektů. Na nás se dostala řada až ve čtyři odpoledne. Prezentaci jsme, dle mého názoru, zvládli na jedničku s odřenýma ušima a měli jsme to za sebou i přes původní starosti týmu (tréma a tak podobně). Večer od 18:00 se pořádal herní zábavní večer nazvaný Kasino, kde jsme mohli hrát různé hazardní hry (ovšem o falešné peníze). Původně jsme se nechtěli večera účastnit, jelikož jsme byli zase unavení, ale připomínka kolem procházejícího profesora na to, že tam bude jídlo zdarma, nás velmi rychle přesvědčila o nutnosti naší přítomnosti na této akci a tak jsme se tam vydali. Nakonec vše dopadlo dobře, výborně jsme se bavili a jídlo bylo excelentní.

Pátek: V pátek se ještě prezentovaly zbylé projekty a poté následovalo vyhlášení cen z pondělní akce a závěr s rozloučením, který byl velmi krátký. Týden vědy jsem si užil, témata, které mě nalákala, mě nezklamala a leccos jsem se naučil. Přednášky o umění vědy mě, přiznám se, nebavily, téma bylo nezajímavé. Osobně celou zkušenost hodnotím pozitivně a myslím, že mluvím i za kluky, když řeknu, že to byla zábavná a zajímavá zkušenost.

Vojtěch Böhm, L2.D

pondělí 27. června 2016

DIGI Girls aneb DIGIGIRLZ

Čtyři dívky z naší školy se dne 21. června 2016 zúčastnily akce DIGI Girls, kterou pořádá vzdělávací organizace Czechitas a společnost Skype Česká republika a pomocí níž se snaží podpořit zájem dívek o moderní technologie a motivovat je k jejich studiu.

Jednodenní akce DIGI Girls (též DIGIGIRLZ), konaná v různých zemích a zaměřená na studentky 1. až 3. ročníku středních škol, má za cíl představit dívkám IT jako velmi perspektivní obor a zajímavou oblast, která je může v budoucnu bavit a profesně naplňovat. Czechitas pořádá pro dívky ze středních škol i letní školu IT (http://letni-skola.czechitas.cz/), portfolium dalších kurzů i pro veřejnost nalezneme na http://www.czechitas.cz.

Program DIGI Girls sliboval: Studentky se zúčastní praktického programovacího workshopu pod vedením lektorek vzdělávací organizace Czechitas a softwarových inženýrů Skype a za přispění skutečných profesionálů z oboru si osvojí některé z programovacích dovedností. Prohlédnou si nové atraktivní prostory sídla společnosti Microsoft a Skype na pražské Brumlovce. Setkají se s odborníky z řad vysoce kvalifikovaných softwarových inženýrů. Vyslechnou si příběhy nesmírně úspěšných žen-programátorek, které patří ke světovým špičkám ve svém oboru. Seznámí se s principy práce pro velkou nadnárodní technologickou firmu, což je může motivovat v jejich dalším profesním směřování. A jak to dopadlo? Jak akci hodnotí samy účastnice?


Lenka Suchánková


Dne 21. 6. 2016 jsme s Veronikou, Natálií a paní učitelkou Suchánkovou navštívily sídlo Microsoftu a Skypu na Brumlovce. Ráno v 9:30 jsme se sešly před sídlem a hned po přihlášení jsme dostaly velkou a vynikající snídani. V 11 hodin pro nás byla přichystána přednáška o příbězích některých lidí z firmy a seznámení, co to vlastně je projekt DigiGirlz. Následovala hodinová přestávka, ve které jsme měly možnost si prohlédnout celé sídlo, a oběd.

Po této přestávce už byl přichystán program, byly jsme rozděleny do skupinek po třech a přiřazeny ke koučům. Seznámili nás s různými pravidly webu, které jsme si také ihned zkoušely. Po dvouhodinové teorii jsme měly další hodinu a tři čtvrtě na svůj vlastní projekt ve skupinách. Naším úkolem bylo společnými silami naprogramovat web. Všechny jsme dostaly certifikát, propisku, blok, visačku se jménem a bezdrátovou myš. Dozvěděly jsme se spoustu zajímavých věcí o sídle i o samotných firmách. Celý den byl velmi příjemný a užitečný.

Kroupová Hana a Strnadová Michaela, L2.D



V úterý 21. 6. 2016 jsme se já a tři další spolužačky z vyšších ročníků vydaly na cestu do sídla Microsoft v Praze za doprovodu paní profesorky Suchánkové. Měly jsme šanci se zúčastnit projektu DigiGirlz, který se věnoval zapojení žen do IT oboru. Přišlo i několik desítek dívek z jiných středních škol se svými učiteli.

V 9:30 jsme vešly do budovy se zaregistrovat a občerstvit se snídaní zdarma v podobě švédského stolu. Na výběr bylo mnoho lahůdek od sladkého pečiva až po croissanty plněné zeleninou a šunkou. Široká nabídka platila i pro nápoje.

V 10 hodin začínala přednáška ve velkém sále. Nejprve nás seznámili s programem po celý den, a poté se slova ujala pracovnice firmy Skype, která nám vyprávěla v angličtině svoji historii o práci v IT průmyslu. Poté ji vystřídala pracovnice ze společnosti Czechitas, která nám o svém vstupu do IT průmyslu taktéž vyprávěla.

Po skončení přednášky ve velkém sálu jsme měly čas na občerstvení v podobě oběda. Ten byl taktéž v podobě švédského stolu, v nabídce byly např. tortilly, řízky s bramborovým salátem nebo ovoce jako jahody, kiwi, hrozny nebo banány.

Následovala prohlídka budovy Microsoft s panem průvodcem. Nejprve jsme vyjeli do prvního patra výtahem, ve kterém jsme se dost mačkali. Došli jsme do kuchyňky, ve které měli zaměstnanci možnost občerstvení zdarma nebo tam pracovat. Pan průvodce nám vysvětlil, že pracovníci z Microsoft mohou pracovat vlastně všude, kde chtějí, a proto tam je minimum kanceláří. Kuchyňky jsou umístěné v každém patře. Každé patro má jiné barvy podle loga
Microsoftu a je také tematicky rozlišeno. V některém patře jsme měly možnost setkat se s ping-pong stolem, jinde jsme si mohly zabubnovat na bubny. Podívali jsme se s průvodcem i do místnosti určené pro schůzky a konference. Některé vypadaly jako normální, jiné zas měly poutavý design. Na střeše budovy byl umístěn gril a stoly se židlemi na posezení.

Po přestávce následoval poslední program – dlouhý workshop, který skončil v 16:30. Nejdříve nás rozdělili do týmů, který měl svého kouče. Dlouho nás učili různé tagy v HTML a CSS jazycích.

Poté jsme měli za úkol vytvořit webové stránky. Vítězky s nejlepší webovou stránkou dostaly poukaz na IT kurz od Czechitas. Můj tým bohužel nevyhrál. Tuto akci hodnotím velice dobře. Bylo tam příjemné a inspirativní prostředí, které se při práci rozhodně hodí.

Natálie Kuklíková, I1.B

úterý 21. června 2016

Exkurze do továrny TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile)

Dne 16. 6. 2016 jsme se autobusem vydali spolu se třídou I1.C na exkurzi do automobilky TPCA, která se nachází u města Kolín, takže jsme nejeli dlouho. Museli jsme mít kalhoty s dlouhými nohavicemi a trička s dlouhými rukávy kvůli prohlídce svařovny (což samozřejmě je jen část továrny).

Na místě na nás již čekali naši dva průvodci. Ti nás nejdříve usadili do většího sálu s projektorem a promítli nám film se základními informacemi o tom, kdy a jak se továrna stavěla, jak se auta přesně vyrábí, kdo továrnu vlastní a jiné velice zajímavé informace ohledně automobilů zde vyráběných.




Poté nastala samotná prohlídka. Museli jsme si vzít přilbu, ochranné brýle a sluchátka. Sluchátka proto, neboť jsme při prohlídce jeli v jakýchsi podlouhlých „vláčcích“ a v továrně bylo hodně hluku, takže průvodci k nám museli mluvit přes mikrofon.

Na těchto vláčcích jsme projeli pouze svařovnou a finální montáží. Do lakovny jsme se nedostali. Tam se totiž nesmí dostat jediný vlásek, nebo by se lak na automobilu velice znehodnotil. Také se v továrně (kromě místnosti s projektorem) nesmělo fotit.

Bylo nádherné vidět, jak při výrobě aut spolupracují lidé a stroje. Výroba je tak efektivní a rychlá, že přibližně každou minutu vyjede z výrobní linky jedno nové auto. Auta vyrobená zde v TPCA se prodávají samozřejmě také v České republice, ale hlavními odběrateli jsou západní státy jako Velká Británie, Německo, Itálie apod.

Ke konci prohlídky jsme se opět sešli v promítacím sále, kde byl prostor pro dotazy. Dozvěděli jsme se informace o pracovních pozicích, o platech zaměstnanců atd. K mému údivu jsem zjistil, že k nástupu není potřeba žádné odborné vzdělání, jenom ukončená základní škola. Plat sice nepatří k nejvyšším, ale vzhledem k různým benefitům vidím plat jako více než dostačující. Sice bych tam pracoval nerad, ale lidem, kteří jsou zruční a nemohou si najít práci, bych toto vřele doporučil.



Exkurze se mi velice líbila a rozhodně doporučuji i ostatním třídám, aby do TPCA někdy zajely. Je vážně velký zážitek vidět robotické ruce svařovat po celém autě nebo vidět zaměstnance montovat dveře, motor a jiné součásti v takové rychlosti.


Petr Nahodil, I1.B

pondělí 20. června 2016

Exkurze do ČNB

Dne 7. června 2016 jsme se zúčastnili prohlídky objektu České národní banky. Po příchodu jsme byli usazeni do místnosti pro návštěvy, kde jsme se seznámili s historií fungování banky, od samotného založení až po dnešní současnost. Po zhlédnutí přibližně pěti minutového spotu jsme se přesunuli do vedlejší místnosti, kde jsme prošli přes první zábranu, a to železnou konstrukci tehdejšího vstupu do trezoru. Zde se nás ujala průvodkyně, která nás seznámila s hlavními kompetencemi banky. Diskutovali jsme na téma finančního trhu v České republice a o cenové a hospodářské stabilitě. Měli jsme možnost vidět „sejf“, kde bylo umístěno mnoho schránek, které dříve sloužily jako úložiště cenných papírů a vlastně cenností celkově. Dozvěděli jsme se o osmi ochranných prvcích, které nalezneme při troše snahy na kterékoliv papírové bankovce o nominální hodnotě sto korun a výše. Dále jsme měli možnost prohlédnout si mince, bankovky, které již jsou dnes buď neplatné, padělané či různě znehodnocené.



Štěpán Drásal, L3.D

Toulky Prahou s Úžlabinou 2016

Dne 18. 5. 2016 jsme měli se třídou naplánovanou vycházku na Pražský hrad a do jeho okolí. Ráno v 9.00 byl sraz na zastávce Malostranská, odkud jsme šli po starých zámeckých schodech kolem Svatováclavské vinice k východní bráně Pražského hradu.











Po průchodu branou jsme pokračovali k Chrámu sv. Víta. Nahlédli jsme do Zlaté uličky, kterou jsme si nemohli prohlédnout, protože se nám nechtělo platit drahé vstupné, a zastavili jsme se u kašny, do které většina z nás hodila nějakou minci a něco si přála.

První delší zastávku jsme měli u Chrámu sv. Víta. Již před akcí jsme se rozdělili na čtyři skupiny a každá z těchto skupinek měla připravené povídání o nějaké části Hradu, o jeho historii, stavbě, významu apod. Naše skupinka měla zajímavosti právě o Chrámu sv. Víta.  Druhá skupinka měla připravené informace o Pražském hradu jako celku.

Pak následovala další místa a další skupinky se svým výkladem. Několika nádvořími Hradu jsme prošli k Jelenímu příkopu, o kterém nám pověděla třetí skupinka a podél příkopu jsme prošli krásnou zahradou až k Letohrádku královny Anny. Zajímavosti o letohrádku nám řekla čtvrtá skupinka. Nepotřebovali jsme ani průvodce, protože jsme měli svoje vlastní mapky a výklady byly pečlivě předem připraveny. Moc jsme si to společně užili a k dobré atmosféře přidalo i hezké počasí. Mně osobně se tato kulturní akce líbila, hodně mě zaujala a také jsme se hodně zasmáli i díky našim třídním vtipálkům Luboši Štichovi a Jakubu Jandákovi.





Třída I1.B
Ondřej Varga, I1.B

Exkurze – TPCA

Studenti prvního ročníku oboru informační technologie 16. 6. 2016 byli na exkurzi v továrně na výrobu automobilů: TPCA Kolín – Ovčáry. Nejprve viděli instruktážní film o tom, co se v automobilce v Kolíně vyrábí. Jedná se o automobily Toyota, Pegueot a Citroen. TPCA (Toyota Pegueot Citroen Automobile) vznikla spojením firem Toyota Motor Corporation a Pegueot Citroen. Využívá nejmodernějších a nejefektivnějších technologií v automobilovém průmyslu. Výrobní proces je na vysokém stupni automatizace, s využitím programovatelných robotů. Výroba v závodě postaveném v roce 2002 byla zahájena v únoru roku 2005 a v následujícím roce dosáhla plánované roční kapacity 300 000 vozů. V současnosti vyrábí druhou generaci vozů, které se vyznačují spolehlivostí a nízkou spotřebou. Většina produkce je určena pro vývoz a tak TPCA představuje jednoho z největších exportérů v České republice.


Výrobní objekt se skládá z lisovny, svařovny, lakovny, haly pro finální montáž, meziskladů a finální kontroly. Kromě toho jsou zde další podpůrné objekty: čistírna odpadních vod, parkoviště vyrobených vozů, železniční vlečka, zkušební dráha a administrativní budova.

Dále na vyhlídkových „vláčcích“ následovala prohlídka jednotlivých provozů: svařovny a finální montáže. Lakovna a lisovna nejsou pro exkurze přístupné. Svařování velkých dílů karosérie je plně automatické za využití různých svařovacích robotů. Karosérie se skládá z cca 200 dílů, přičemž 51 se jich lisuje přímo v továrně. Denní spotřeba lisovny je 190 tun ocelového plechu dodávaného ve svitcích. Ocelový plech je nejprve nastříhán na požadovanou velikost a poté přepraven na lisovací linky. Lisování zajišťují dvě tandemové linky, každá po čtyřech lisech. Na lisovně jsou největší stroje v celé továrně. Lisovací forma váží až 30 tun. Ve svařovně se nejprve svaří menší karosářské celky, poměr automatizace je okolo 50%. Kompletaci velkých celků a kompletaci finální karosérie zajišťují plně automatizované linky pracující s přesností na desetiny milimetru. Na voze je celkem cca 3500 svarů. Následuje montáž drobných karosářských prvků a montáž
dveří a kapoty. Karoserie pak putuje na kontrolu a do lakovny. Před vlastním lakováním se nejprve očistí a ošetří proti korozi, pak se teprve nanáší barva a lak.

Na finální montáž přijíždějí nalakované karosérie a odjíždí kompletní vozy. Montáž se skládá ze čtyř hlavních výrobních úseků: TRIM (montáž kabeláže, přístrojové desky, topení a řídící jednotky), CASSIS (montáž motoru, převodovky a podvozku), FINAL 1 a FINAL 2 (montáž ostatních dílů jako jsou např. nárazníky, sedačky, skla, kola a další). Pak následuje kontrola kvality.

Výroba jednoho automobilu trvá cca 12 hodin (3hod svařovna, 6 hod lakovna, 3 hod finální montáž a kontrola). Množství a sortiment se vyrábějí podle konkrétních objednávek, ale průměrně každých 55 s vyjíždí z haly hotový automobil.

Studenti viděli v praxi činnost poloautomatické i plně automatické linky na výrobním sortimentu, který je velmi zajímá a je pro ně atraktivní.

Libuše Skalická

středa 15. června 2016

Návštěva Národní technické knihovny

Druhý ročník lycea se 23. května vypravil na exkurzi do Národní technické knihovny v Praze, největší a nejstarší knihovny technické literatury v České republice.

Už z dálky byla budova NTK, prosklená a okótovaná, středem naší pozornosti. Tato vysoká a od pohledu moderní stavba se mezi starými budovami vysokých škol vyjímala a dávala o sobě znát, že není zajímavá pouze z vnějšku. Po příchodu se nás ujala slečna Simona, která nám po celou dobu naší prohlídky dělala průvodkyni a také nám dala svobodu ve volbě toho, co si prohlédneme. Nás zajímalo vše.

Technická knihovna se opravdu drží svého názvu. Knihy obsahují RFID čip, takže vypůjčení knihy je otázkou několika málo vteřin u počítače. O vracení knih se stará robot, který je schopný knížky dopravit na své místo, podlaha vypadá jako diagram nosnosti, světla míří do přesného středu budovy. Stěny a strop tvoří pouze beton, takže jsou vidět všechny sítě, což ocení architekti či projektanti. Studenti si zde mohou pronajmout na semestr malou místnůstku, kde lze uchovávat učivo a v klidu se připravovat na zkoušky, či místnost pro plánování společných projektů. V přízemí areálu je volně přístupná „noční studovna“, kde lze pobývat i v nočních hodinách a studovat.

V budově technické knihovny není pouze knihovna. Se vším, co nabízí, je to skvělé místo pro studenty. Je zde klid, jsou zde dostupné knihy z všemožných oborů lidské činnosti, příjemné prostředí, občerstvení a také se zde konají koncerty a jiné společenské akce. Celkově se mi exkurze líbila, a kdybych měl možnost tuto knihovnu navštěvovat, využíval bych ji pravidelně.












Ondřej Smetana, L2.D

Slavnostní zakončení Akademie programování 2016

V sobotu 11. 6. 2016 od 10:00 do 16:00 byl v prostorách pobočky firmy Microsoft oficiálně ukončen letošní ročník Akademie programování. Celkem se akce zúčastnilo kolem padesáti žáků a deseti učitelů ze středních i základních škol z celé republiky.

V 10 hodin se uskutečnilo oficiální zahájení. Organizátoři zhodnotili, jak se letošní ročník podařil, a nastínili, jak by bylo možné Akademii programování v dalších ročnících ještě vylepšit.

Následoval hlavní program. Pro žáky byla připravena zábavně-naučná soutěž na herních stanovištích, kde bylo možné programovat lego roboty, zúčastnit se různých workshopů nebo si zahrát nejlepší hry, které vytvořili studenti z celé České republiky. Na jednotlivých stanovištích žáci sbírali body a ti nejlepší byli v závěru dne odměněni cenou.

Z našich žáků se slavnostního zakončení Akademie programování zúčastnil Aleš Herink ze třídy I1.C.
Učitelé se mezitím zúčastnili přednášek a diskusí. Vyhodnocení a samotné zakončení dne proběhlo v 15:30 až 16.00 hodin. Všichni účastníci se mohli zúčastnit prohlídky budovy firmy Microsoft a pokochat se výhledem ze střechy.





Ivana Durdilová



Úžlabinská informatika 2016 – soutěž pro žáky ZŠ

V úterý 7. června 2016 se na naší škole konal čtvrtý ročník soutěže Úžlabinská informatika – soutěž pro žáky 8. tříd základních škol. Celý soutěžní den byl rozdělen do několika částí. Po úvodní části a přivítání soutěžících a pedagogů ze základních škol následovala soutěžní část celého dne.

Soutěž se skládala z práce s textovým procesorem a z logické hry Matematico (matematický poker). Při práce s prezentačním programem plnili celkem 15 úkolů v časovém limitu 20 minut. Součástí zadání byly jednoduché i složitější úkoly.

V další části dne byli soutěžící rozděleni do dvou skupin, které čekal další program (práce s grafickými tablety a Lego Mindstorms). Nejprve se soutěžící stali konstruktéry a programátory robotů Lego Mindstorms. Lego Mindstorms je moderní robotická stavebnice, která umožňuje postavit různá vozítka, pohyblivé modely, jednoduché stroje nebo roboty. Obsahuje snímače, díky kterým může robot vnímat okolí a reagovat na něj, servomotory, které robotu umožňují pohyb, a dále tzv. inteligentní kostku, která realizuje vlastní řízení.

Po této aktivitě byla pro žáky připravena v jídelně školy drobná svačina. Ve druhé části programu si soutěžící vyzkoušeli práci s grafickými tablety. Žáci se na chvíli stali designéry a seznámili se s principy fungování 3D tiskárny. Na závěr soutěžního následovalo celkové vyhodnocení.

Konečné pořadí všech základních škol bylo následující:
  1. ZŠ Pražačka (Holman, Luňáček, Martínková),
  2. ZŠ nám. Bratří Jandusů (Hrubý, Trávníček, Kaňka),
  3. ZŠ Brigádníků (Šrek, Malenický, Kohout),
  4. ZŠ Břečťanová (Vítek, Vrána, Bilej),
  5. ZŠ Bělá pod Bezdězem (Horák, Dvořáková, Jaček),
  6. ZŠ TGM Pyšely (Šmíd, Svoboda, Staněček),
  7. ZŠ genpor. Fr. Peřiny (Plajer, Belko, Procházka),
  8. ZŠ Švehlova (Wolf, Sedláček, Lukeš),
  9. ZŠ a MŠ u Školské zahrady (Havlík, Kloubský, Šebek),
  10. ZŠ Špitálská (Odehnal, Korytnik, Černý).
Pořadí jednotlivců v části Práce s textovým procesorem:
  1. Lukáš Kaňka (ZŠ nám. Bratří Jandusů),
  2. Filip Havlík (ZŠ a MŠ U Školské zahrady),
  3. Ondřej Trávníček (ZŠ nám. Bratří Jandusů),
  4. Barbora Martínková (ZŠ Pražačka),
  5. Daniel Holman (ZŠ Pražačka).

Pořadí jednotlivců v části Matematický poker:
  1. Adam Luňáček (ZŠ Pražačka),
  2. Zuzana Dvořáková (ZŠ Bělá pod Bezdězem),
  3. Jakub Hrubý (ZŠ nám. Bratří Jandusů),
  4. Lukáš Kaňka (ZŠ nám. Bratří Jandusů),
  5. Daniel Holman (ZŠ Pražačka).


Soutěž měla vysokou úroveň. Soutěžícím a pedagogům ze základních škol děkuji za účast. Všem pedagogům a žákům naší školy, kteří se podíleli na organizaci soutěžního dne, děkuji za spolupráci.

Lukáš Hons

středa 8. června 2016

Deník stáže v Berlíně

1st day – Sunday

Today I woke up at 10 o’clock. I went into a shower and packed few more things. I packed most of my stuff yesterday.  I have met my classmates at Florenc and we set off. Unfortunately we had to leave one of us behind, because he had forgotten ID card. Seats in a couch had electric sockets, so we started playing Counter-Strike 1.6 through our own Access Point, but playing in a couch is unpleasant. Therefore we stopped, for now. After five hours we arrived to Berlin. Two people have picked us at bus station and lead us to our youth hostel. Firstly we have settled in the hostel. Secondly we went to an Italian restaurant for a dinner. Lastly we played Counter-Strike again until midnight.



2nd day – Monday


I couldn’t fall asleep due to Mark´s snoring.  We had to be ready for breakfast at 7 AM. Breakfast was great, but everybody was tired, except our teacher. Germany was celebrating holiday and every shop was closed. We had a tour around the city. We were terrified, because we were expecting a walk around Berlin, but the bus has come for us and drove us around city. We enjoyed it.  We stopped by Brandenburg Gate, Jewish memorial and Berlin Wall. I didn’t expected much. In my opinion it is only old wall, however there was a writing “God is Black” what took my curiosity. The bus took us back at 1 o’clock to our hotel. We didn’t have any lunch and every shop was closed.  The weather was cloudy, so we stayed inside our hotel. We spent our time by watching serial Rick and Morty. In the evening we had dinner – schnitzel. After dinner we played Counter-Strike again.


3rd day – Tuesday
I fell asleep first, so I had a good sleep. Alarm at 6:55 AM is awful, nonetheless today was our first day at the training centre. Our teacher was teaching us about basic networking. Most of us had already known it all. He tried to focus the lesson on a practical part. For example designing a network in a company, it was very interesting. In the afternoon we went back to our hostel, where we had dinner. We played Counter-Strike again. Unfortunately, for the last time. My notebook broke down.




4th day – Wednesday
The key to a good sleep is to fall asleep as first. In a room with 8 people it is crucial. We woke up at 6:55 AM and we had breakfast. After breakfast we went to the training centre. This time he was teaching us basic routing. We had known it from our school. Our school prepared us very well. I think our German teacher didn’t expect it. After our training we went into a historical museum. I expected to see some interesting things from the WWII, but I was disappointed. We could see a lot of posters, however I was expecting German tanks like Tiger, but they showed us Trabi. The most interesting thing from the museum was destroyed engine from British bomber.




5th day – Thursday
We woke up at 6:55 AM. We had breakfast and went to school. Today´s lesson was about vlans. We studied it few months ago in our school, so it was easy. We played pool at our hostel. We had to pay in order to play. Later we were having fun at our rooms.




6th day – Friday
The alarm rang at 6: 55 AM and we went for breakfast. We were designing a company network in the training centre and everybody enjoyed it. After school we went to a lake, where we rented few boats. Roman got seasick.




7th day – Saturday
Our breakfast was at 9 o’clock and it was awesome. After breakfast we went to the Games museum, where we could play old games, see a Gordon Freeman statue or play pain station. It was ping pong and if you got a goal, you were shocked or slapped. When we could feel our hands anymore, then we welcomed our teacher at a bus station and showed her Brandenburg Gate. On our way back to hostel we stopped by Jewish memorial.




8th day – Sunday
Breakfast was served pleasantly at 9 o’clock again. We have walked to the zoo, where we could see all kinds of animals, even pigeons.  After the zoo we went to Alexanderplatz, where we could buy clothes in Primark. As far as I know, we walked over 15 kilometres. In the evening we were tired.




9th day – Monday
After a good breakfast we went to the training centre and finished our companies. Our teacher told us, what we did wrong and what we did well. After school, we returned back to our hostel, where we could relax. In the evening we had dinner in an Italian restaurant.

10th day – Tuesday
We were looking what hardware to buy for our companies. In the afternoon we went to the museum Naturkunde. It is a natural history museum. On the one hand, there were all kinds of the interesting dinosaurs, but on the other hand there were boring rocks. We could see T-Rex, how the space has been made and a lot of stuffed animals. There was a big room with large bottles and inside them were dead fish, or something like that. I got chills, when I saw it.




11th day – Wednesday
Our teacher gave us task to do our own company. I was a final project for next days. In the afternoon we went to the Olympiastadium, which was very interesting. At first glance the stadium looked small, but it has a capacity of 75 000 seats. We had guided tour by very sympathetic man. We could sit on VIP seats and see teams changing rooms and so on.




12th day – Thursday
We started to work on our projects. We had to design a new network for a company, buy equipment and make presentations. I have been doing network for a Pharmaceutical Research Ltd., I had to fit into a specified budget and it gave me great experience about my possible work in the future. After dinner in an Italian restaurant we walked around the city by foot with our teacher. Some of us stayed at hostel, but I found it boring, so I went with our teacher.




13th day – Friday
Today was our last day at school. We presented our projects and we received certificates. In the afternoon we headed to the Alexanderplatz, where we went shopping. Most of us bought clothes in Primark. Later we went to Postdamerplatz, where is big shopping mall. In the evening we packed most of our stuff for tomorrow.




14th day – Saturday

We woke up at 7 am, got breakfast and we started to clean our rooms. After one hour of cleaning we left. The bus took us back to Prague. I enjoyed those two wonderful weeks.

Tomáš Vecko, I3.C