pondělí 14. března 2016

Exkurze do JETE aneb Pokus o reportáž

Milí čtenáři, nacházíme se právě před jednou z budov jaderné elektrárny Temelín. Jedná se o zámeček, na kterém sídlí průvodkyně jaderné elektrárny Temelín a kde se nachází i malá výstava k celému zařízení a jeho historii. Po krátké prohlídce a vcelku zajímavé prezentaci se konečně vydáváme do elektrárny.

Bohužel jsme museli nechat všechna záznamová zařízení na zámečku, ale budeme se snažit popsat vám situaci, co nejbarvitěji to půjde. První objekt, který navštěvujeme, je výcviková místnost pro budoucí kontrolní techniky: jedná se o přesnou repliku velína. Dále pokračujeme přes vstup do samotné elektrárny - zde musíme projít detektorem kovu a radiace, podstupujeme i zkoušku na přítomnost alkoholu. Poté se k nám přidává jeden z členů ochranky a vydáváme se k chladicím věžím, kde jen s úžasem sledujeme masivní množství vody, která zde kondenzuje a jako překrásný vodopád padá do sběrných bazénů, to je dech beroucí podívaná! Odtud dál pokračuje do chladicího systému jádra.

Poté nastupujeme do výtahu, který nás vyváží do 5. patra budovy technické kontroly, odkud pokračujeme krytým mostem do budovy s turbínami. Zde chvíli čekáme na povolení z velína, ale netrvá to dlouho a můžeme vstoupit do budovy. A hned směřujeme k samotné místnosti s turbínou. Nasadíme si helmy a chrániče sluchu a jsme vpuštěni dovnitř, vzduch je tu velmi suchý a teplý, ale tento pohled je opravdu impozantní - obrovská turbína hučí a pracuje jak o závod. Vedle je k vidění ještě poškozená masivní vrtule turbíny.

Prohlídka pokračuje chodbami pod turbínou a tudy se dostáváme i ven před budovu, odkud už máme namířeno k východu. Cestou ještě míjíme záložní naftové generátory v bytelně vyhlížejících budovách, ale to už je bohužel konec naší prohlídky. Bylo to velmi zajímavé, budete-li mít v budoucnu možnost se exkurze zúčastnit, určitě ji využijte!

Bohumil Holada, E3.A

Žádné komentáře:

Okomentovat