středa 10. dubna 2019

Exkurze dobíjecí stanice Elektromobilů PRE

Třída E2.A navštívila v rámci školní odborné exkurze dobíjecí stanici elektromobilů společnosti PRE v Praze - Holešovicích. Seznámili jsme se s pilotním projektem společnosti, pomocí kterého společnost PRE monitoruje a testuje běžnou distribuční soustavu nízkého napětí.


Dobíjecí stanice v Holešovicích představuje inovativní zařízení, které kombinuje fotovoltaickou elektrárnu, rychlonabíjecí a standardní dobíjecí stanici a také akumulační zařízení. Atraktivní byl rovněž přistavený elektromobil, který jsme si mohli prohlédnout a seznámit se s praktickou ukázkou jeho dobíjení. Nenechali jsme si ujít ani předváděné zrychlení na uzavřené komunikaci.

Hnací ústrojí elektromobilu
Dobíjecí stanice je složená z rychlonabíjecí stanice 50 kW DC/ 43 kW AC a ze standardní duální nabíjecí stanice 2 x 22 kW. Největší neznámou vzhledem ke stabilitě běžné distribuční sítě je právě provoz rychlonabíjecích stanic 50 kW.

Rychlonabíječka
Fotovoltaická elektrárna je umístěna na střeše dobíjecí stanice a je složena z 30 panelů o celkovém výkonu 7,35 kWp. Z fotovoltaiky jsou napájeny baterie sloužící k akumulaci elektřiny. Jedná se o běžné Li-Ion baterie s využitelnou kapacitou 87 kWh. Baterie potřebují klimatizovanou místnost, společnost PRE využívá pro klimatizaci tepelné čerpadlo vzduch – vzduch. Součástí akumulačního zařízení jsou dva tyristorové střídače. Akumulační zařízení se chová jako chytrá UPS, eliminuje vliv rychlonabíječky na síť dodáním potřebné energie z fotovoltaických panelů nebo baterií, umí hlídat kolísání napětí v rozvodné síti NN a také kompenzuje účiník sítě. Celé zařízení je dálkově ovládáno a monitorováno přes řídicí systém s velmi rychlou odezvou.

Baterie pro akumulaci elektrické energie
Panel řídicího systému
Dobíjecí stanice umožňuje nabíjení dvou elektromobilů najednou a je zároveň moderním zařízením, které podpoří nové trendy v očekávaném rozvoji městské elektromobility a jejímu vlivu na běžnou energetickou síť.

Josef Řehulka

Žádné komentáře:

Okomentovat